Naložba, ki obsega graditev urgentnega centra, operacijskega bloka in veznega trakta, bo izvedena kot nov objekt oz. vezni trakt, prizidan k obstoječima stavbama, glavni in stari stavbi Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Z uresničitvijo naložbe se bo povečala hitrost in učinkovitost obravnave nujnih akutnih stanj v Goriški statistični regiji ter povezanost z ostalimi urgentnimi centri višje strokovne ravni, so prepričani na ministrstvu za zdravje.
Naložba bo, poleg povečanja prostorskih zmogljivosti in povečane organizacijske učinkovitosti, povečala tudi zmogljivost osebja za izvajanje večjega števila urgentnih postopkov. Pri tem se bosta skrajšala čakalni čas in ležalna doba ter povečala učinkovitost zdravstvene oskrbe.
S projektom se bo izboljšala tudi dostopnost in zvišala strokovna raven izvajanja neprekinjene nujne medicinske pomoči za uporabnike storitev službe nujne medicinske pomoči z območja šempetrske bolnišnice, ki obsega devet občin.
V šempetrski bolnišnici so imeli med prvimi pripravljen projekt za gradnjo urgentnega centra, kljub temu pa ga bodo začeli graditi zadnjega v mreži slovenskih urgentnih centrov. Zaradi zavlačevanja z začetkom gradnje so na Goriškem prepričani, da projekt sploh ne bo izvedljiv, saj je rok izjemno kratek - urgentni center mora biti zgrajen pred koncem leta 2015.
Zato je predstavnik novogoriške občine v svetu zavoda šempetrske bolnišnice Miran Müllner prejšnji mesec pozval predsednika vlade ter ministra za zdravje in gospodarstvo k ukrepanju. V pismu je kot nerazumljivo označil to, da "dve instituciji kot sta ministrstvo za zdravje in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki bi morali v postopkih načrtovanja in porabe evropskih sredstev zagotavljati učinkovitost in pravilnost izvajanja operativnih programov ter usmerjati in nadzorovati vsa posredniška telesa pri izvajanju teh operativnih programov, toliko časa usklajujeta navaden standardiziran obrazec glede zahtevka za izplačilo evropskih sredstev za začetek gradnje urgentnega centra".
Gradnjo urgentnega centra ob šempetrski bolnišnici so od same pobude dalje podpirale vse severnoprimorske občine, pred časom so bile celo pripravljene sofinancirati njeno gradnjo.
Vendarle denar za gradnjo novogoriškega urgentnega centra
Služba vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je potrdila projekt gradnje urgentnega centra Nova Gorica, ki bo v letu dni zrasel ob šempetrski splošni bolnišnici. Za projekt v vrednosti dobrih 7,2 milijona evrov bo Evropski sklad za regionalni razvoj prispeval nekaj manj kot 3,8 milijona evrov, so sporočili iz službe vlade.