Diplomirana veterinarka Marijana Cigala spada med poglavarje občin z najdaljšim stažem. Županja je namreč že od decembra leta 2002. Očitno se je v tem času na svoji funkciji kar preveč udomačila. Namigi o njenem spornem poslovanju so v naše uredništvo kapljali že dalj časa.
Tako so nas naši bralci opozorili, da gradbena in vzdrževalna dela v občini, razpisi gor ali dol, vedno opravlja eno in isto podjetje. Podjetnik Zlatko Pokeržnik je, kot so nam poročali bralci, tesno povezan z županjo. Skoraj vsa dela opravi on ali pa njegovi podizvajalci in partnerji. Tako naši viri.
»Policisti PU Celje bodo na tožilstvo poročali, da niso odkrili znakov kaznivih dejanj.« Milena Trbulin, PU Celje
Ko smo podatke preverili na spletni strani Supervizor, smo ugotovili, da navedbe ne morejo biti daleč od resnice. Zlatko Pokeržnik, s. p., in Pokeržnik, d. o. o., sta od občine Dravograd za opravljena dela prejela več kot 4,5 milijona evrov. Občina je več denarja nakazala le še vrtcu, Abanki VIPA in JKP Dravograd. Tako je omenjeni podjetnik daleč največji zasebni poslovni partner te koroške občine.
Meščani, s katerimi smo se pogovarjali, pravijo, da ni sumljivo samo sodelovanje s Pokeržnikom, ampak tudi s podjetjem MOGA, d. o. o., iz Maribora. To je skrbelo za urejenost zelenic in rastja v občini in za to od leta 2010 prejelo 324.715 evrov. A naši viri pravijo, da je edini urejeni del mesta v resnici zelenica pri Traberg centru, ki pa jo prostovoljno urejata dva občana v prostem času. Menijo tudi, da bi moralo omenjena dela opravljati Javno komunalno podjetje Dravograd, ki je v stoodstotni lasti občine.
Sum korupcije naši viri vidijo tudi v dejstvu, da je občina v obdobju županovanja Marijane Cigale na račun Veterinarske postaje Dravograd, katere večinska lastnica je županja, nakazala okoli 83.000 evrov. Ko smo prosili za pojasnilo, so nam odgovorili, da je veterinarska postaja pač edina, ki lahko poskrbi za zapuščene živali v tej občini in da je sredstva za oskrbo teh živali treba zagotoviti iz občinskega proračuna.
Navedbe o sumljivem dogajanju so preverili tudi kriminalisti Policijske uprave Celje. V preiskavi na občini Dravograd so pregledali obsežno dokumentacijo, a kot smo izvedeli, nepravilnosti v poslovanju občine niso odkrili, o čemer bodo te dni poročali tudi tožilstvu.
Govorili smo tudi z županjo, ki je vesela, da je preiskava pokazala, da je njeno delovanje zakonito in brez napak. Ko smo jo povprašali, kako to, da tako velik obseg del opravlja podjetnik Pokeržnik, nam je razložila, da je le 20 odstotkov vseh del prejel prek neposrednih naročil, v ostalih primerih pa naj bi ga za podizvajalca izbrala podjetja, ki so posle pridobila na razpisih. A ker so ta podjetja zdaj končala v stečaju, so po zakonu morali Pokeržniku kot podizvajalcu denar nakazati direktno.
Kot pravi Marijana Cigala, naj bi bile obtožbe le del predvolilne igre, svojo uspešnost pa dokazuje s podatkom, da se je med njenim županovanjem premoženje občine s 27 milijonov evrov povišalo na 57 milijonov evrov.
Tako bo na oktobrskih volitvah že četrtič kandidirala za županjo, a tokrat brez podpore stranke SDS, ki ji je pomagala do izvolitve na preteklih volitvah.
Citat:
Poudarek: Večino gradbenih del v občini Dravograd opravi Zlatko Pokeržnik.