Opozarjali so, da občina zavodu ni nakazala sredstev za delovanje, nesoglasja pa so nastala zaradi zahtevkov za plačila, ki so bili po mnenju župana previsoki. S sprejemom letošnjega občinskega proračuna, s katerim so predvideli 87 tisoč evrov za delovanje RIS-a, so začasno uspeli razrešiti nastalo zagato, a zdaj naj bi se težave spet pojavile, saj občina zavodu še vedno ni plačala zahtevkov za maj, junij in julij.
Celec pravi, da bi jim morala mestna občina (MO) do 10. dne v mesecu nakazati vsak mesec 7.273,50 evra, a jim je zadnji letošnji zahtevek za delovanje izplačala 23. aprila. »Še vedno nam niso izplačali zahtevkov za maj, junij, julij in avgust 2014, kar skupaj znaša 29.094 evrov, zato Javni zavod RIS Dvorec Rakičan tačas zaradi neizplačil MO ni več zmožen izplačevati plač zaposlenim, poravnavati stroškov za delovanje RIS Dvorec Rakičan, poravnati obveznosti DDV, nezmožen je kandidirati na razpise in podobno. Povzročena mu je velika materialna škoda, zato smo vložili tudi izvršbe, vendar pravna država, žal, deluje prepočasi,« pojasnjuje Celec in dodaja, da je kot mestni svetnik MO Murska Sobota podpiral več kot 90 odstotkov vseh županovih predlogov, zaradi preostalih največ 10 odstotkov, kjer je imel pomisleke, pa zdaj trpijo zaposleni v RIS Dvorec Rakičan s svojimi družinami, ker jim ne morejo izplačati plač. »Še posebej je žalostno to, da so nekateri neposredni županovi sosedje in imajo otroke v šolah,« poudarja Celec.
Sogovornik še pravi, da jim na Mestni občini Murska Sobota na vprašanje, zakaj RIS-u še niso plačali zahtevkov za maj, junij in julij, odgovarjajo, da direktor noče podpisati pogodbe o sofinanciranju dejavnosti, kot so jo podpisali vsi javni zavodi, katerih ustanoviteljica je MO. »Za pogodbo smo zaprosili februarja in jo dobili junija, a je ta bistveno drugačna od lanske. Župan hoče z njo izsiliti pristojnosti, ki mu po odloku o ustanovitvi RIS Dvorec Rakičan in zakonodaji ne pripadajo. Njegov očitni namen je zavlačevati in s tem izčrpavati javni zavod, trpijo pa uporabniki in zaposleni. Zaradi županove maščevalnosti nismo več v stanju izplačevati plač in ostalih tekočih obveznosti, pri tem gre za sum kazenske odgovornosti,« razlaga Celec, čigar delo svet zavoda, v katerem so štirje predstavniki občine, ocenjuje kot zelo dobro.
Ne nazadnje smo še izvedeli, da občina javnemu zavodu RIS Dvorec Rakičan na začetku leta 2014 ni izplačala tako imenovanih 1/12 (dvanajstin) za delovanje, zato so imeli že marca blokiran račun, medtem ko jih je po javno dostopnih informacijah redno izplačevala vsem ostalim javnim zavodom in organizacijam. Zakonsko sporno ravnanje suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic oziroma nevestnega dela v službi župana MO Murska Sobota Antona Štihca pa naj bi preiskovalo tudi okrožno državno tožilstvo v Murski Soboti. Novinarska vprašanja smo posredovali tudi na Mestno občino Murska Sobota, a se še po več dneh niso odzvali.