Še vedno možnosti za letošnjo smuko na novem bohinjskem smučišču
Če bi vlada v kratkem odobrila nepovratna sredstva za projekt 2864, bi novo smučarsko središče v Bohinjski Bistrici lahko zaživelo še letos. Če sofinanciranje do začetka septembra ne bo zagotovljeno, bo izgubljena še ena sezona. Vendar kot zagotavljajo investitorji, od projekta tudi v tem primeru ne bodo odstopili.
Z deli bi moral začeti najkasneje v začetku septembra. Gradbeno dovoljenje naj pri tem ne bi predstavljalo problema, saj je vsa dokumentacija urejena, družba pa je minuli teden plačala tudi komunalni prispevek. Čokl zato gradbeno dovoljenje pričakuje prihodnji teden.
Še vedno pa Čokl čaka na zaprtje finančne konstrukcije oziroma na odobritev nepovratnih sredstev v skladu z zakonom o spodbujanju tujih investicij. Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so pojasnili le, da je vloga podjetja 2864 Bohinj za dodelitev finančne spodbude iz naslova tujih neposrednih investicij v obravnavi. Podrobnejših informacij pa niso posredovali.
Na potezi je država
"Sedaj čakamo na sogovornika na državi, da bi zadevo končno zaključili," je povedal Čokl in spomnil, da so se od začetka projekta zamenjale že tri vlade in da sedaj čakajo na četrto. Upa pa, da bo morda vendarle še ta vlada, ki je v odhajanju, sprejela sklep, ki bi omogočil financiranje.
To je edino kar še manj za začetek gradnja. Pripravljenih je več kot sto map različne dokumentacije, ki vključuje tudi vsa potrebna soglasja. V dokumentacijo in nekatera potrebna zemljišča sta podjetje MPM Engineering in Leitner, ki sta partnerja v projektu 2864, vložila že 1,5 milijona evrov.
Zaradi številnih zapletov pri pridobivanju vseh soglasij, kjer je pri zemljiških zadevah s spremembo zakonodaje morala pomagati tudi država, ima projekt že dvoletno zamudo, saj bi smučišče po prvotnih načrtih moralo začeti delovati decembra 2012.
Če bi vlada sedaj v kratkem vendarle sprejela sklep o odobritvi sredstev, bi s tem omogočila takojšen začetek del in ureditev prve faze smučišča v vrednosti 30 milijonov evrov do začetka letošnje smučarske sezone. V njej bi že delovala dva gondolska sistema z zmogljivostjo 2500 smučarjev na uro, urejene pa bi bile tudi smučarske proge z zasneževanjem, snežni park in parkirišča.
Uresničili bi celotno prvo fazo, ki je vredna 30 milijonov evrov. "Borimo se, da bi letos ta prvi del smučišča lahko aktivirali, sicer bo pač šele naslednje leto. S tem bi bila za nas in bohinjski turizem izgubljena še ena sezona, izgubila pa bi tudi država, ki ne bi prejela davkov iz poslovanja smučišča in prispevkov približno 70 novozaposlenih," je izpostavil Čokl.
"Tudi če letos ne uspemo, pa se projekt ne ob ustavil," je ponovno zagotovil Čokl in spomnil, da bo po dokončanju druge faze, ki predvideva povezavo s Soriško planino, to največje smučarsko središče v Sloveniji.