Slovenija

Reševal Novoles, pristal na sodišču

T.J.G./Dolenjski list
23. 6. 2014, 20.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Ko se je nekdanji lesni gigant, podjetje Novoles iz Straže, začel utapljati v sponah krize, je bil eden od pogojev bank, s katerimi se je vodstvo Novolesa pogovarjalo o reprogramiranju obveznosti, ta, da mora Novoles prodati vse poslovno nepotrebne nepremičnine.

T. J. G./Dolenjski list

Prodaja je vključevala tudi počitniške kapacitete, za nakup katerih so delavci v preteklosti žrtvovali prenekatero delovno soboto. Mnogim so prav ti apartmaji predstavljali edini dopust.  

17 milijonov evrov je leta 2008 znašala zadolženost Novolesa

Ker je takratni direktor Novolesa Rok Barbič, zdaj predsednik uprave Stillesa, sedem garsonjer prodal brez soglasja sveta delavcev (soglasje so sicer dali pozneje, ko so res videli, da je vrag odnesel šalo), je moral sesti na zatožno klop novomeškega okrajnega sodišča. Obtožni predlog mu namreč očita kršitev pravic do sodelovanja pri upravljanju in kršitev sindikalnih pravic, čeprav je Barbičev zagovor pokazal, da so pogovori s sindikatom o nujnosti prodaje počitniških kapacitet potekali dalj časa. A na Barbiča je pritisnil davčni urad, ki je imel hipoteko na nepremičnine. Novolesu je tako grozila izvršba oziroma blokada računov, s čimer delavci ne bi mogli prejeti plač, podjetje pa ne plačati davkov. Tako se je direktor Novolesa pač odločil za manjše zlo, za prodajo.

»Na nadzornih svetih smo vedno obravnavali to problematiko, vsakič smo se pogovarjali tudi o prodaji počitniških kapacitet, kar pa je Mitja Bukovec, ki je vodil sindikat in svet delavcev, zadolžen je bil tudi za upravljanje počitniških kapacitet, ostro zavračal.« Rok Barbič, nekdanji direktor Novolesa

Barbič je postal direktor uprave spomladi 2008. Že takrat je bila problematika družbe obširna, zadolženost do bank in države preko državnih poroštev, ki so jih najele uprave pred Barbičem, pa 17-milijonska. Konec leta 2008, ko se je začela pojavljati kriza, so naročila strmo padala, problematika v podjetju se je še zaostrila.

»Na nadzornih svetih smo vedno obravnavali to problematiko, vsakič smo se pogovarjali tudi o prodaji počitniških kapacitet, kar pa je Mitja Bukovec, ki je vodil sindikat in svet delavcev, zadolžen je bil tudi za upravljanje počitniških kapacitet, ostro zavračal,« je pojasnil Barbič in dodal, da je Bukovec apartmaje izkoriščal tudi za osebne interese, kar je slednji na sodišču ostro zanikal.

Marjan Hribar je bil v tistem obdobju predsednik nadzornega sveta Novolesa. »Drža sindikata in sveta delavcev je zame še danes nesprejemljiva. Navzven je bilo videti kot boj za pravice delavcev, a se je pozneje izkazalo za enega ključnih udarcev, da je Novoles šel v stečaj. To je eden od najbolj tipičnih primerov poslovnega sistema iz polpretekle zgodovine, ki se je izkazal za neučinkovitega. Delavci so ob razpravah o prodaji počitniških kapacitet menili, da jim ne moremo vzeti še zadnjega, kar imajo, mi pa smo na svetu delavcev apelirali, naj vendar razumejo resnost situacije. Če je kdo oškodoval interese delavcev Novolesa, to zagotovo ni bil Barbič,« je zatrdil Hribar in povedal, da so poslušali tudi očitke bankirjev, češ »saj nas ne potrebujete, raje se pojdite turizem še naprej«. Sojenje se bo nadaljevalo čez slab mesec.

 

 

 

 

Zanimivosti

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo