Slovenija

Na kandidatni listi DeSUS vsi strankini poslanci in večina vodstva stranke

STA
16. 6. 2014, 19.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Kandidatna lista DeSUS za državnozborske volitve je po besedah predsednika stranke Karla Erjavca "prepoznavna in odraža dolgoletno tradicijo stranke". DeSUS bo kandidate ponudil v vseh 88 volilnih okrajih, na seznamu pa so tudi vsi sedanji strankini poslanci in večina vodstva stranke, vključno z Erjavcem, ki bo znova kandidiral v Žalcu.

STA

Kot je v izjavi za medije dejal Erjavec, je svet DeSUS danes potrdil celotno listo z izjemo enega kandidata, to je Janeza Ujčiča, ki je tik pred zdajci odstopil od kandidature. Tudi za manjkajočega kandidata bo stranka postopek izpeljala pravočasno. Po Erjavčevih besedah so brez težav zapolnili listo in jim "kandidatov ni bilo treba iskati po vogalih".

Na kandidatni listi DeSUS za državnozborske volitve so tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki opravlja tekoče posle, Gorazd Žmavc, nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar in državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl. Med "bolj znanimi novimi kandidati" je Erjavec izpostavil nekdanjega predsednika državnega sveta Janeza Sušnika.

"Ker se je sodelovanje z zvezo društev upokojencev na evropskih volitvah izkazalo kot uspešno, smo se dogovorili tudi za sodelovanje na parlamentarnih volitvah," je pojasnil Erjavec in spomnil, da je Sušnik sedaj član vodstva zveze. Stranka pri sestavljanju liste tudi naj ne bi imela težav doseči zahtevani delež kandidatk.

Po Erjavčevih besedah stranka zlasti zaradi dobre popotnice z evropskih volitev pričakuje dober rezultat tudi na državnozborskih volitvah. Kot je poudaril, obstaja realna možnost, da DeSUS celo izboljša svoj največji uspeh doslej, ko je leta 2008 zbral 7,45 odstotka glasov.

Svet DeSUS je na današnji seji potrdil tudi strankin volilni program, ki izhaja, tako Erjavec, iz generalnega programa. Med ključni vsebinami, s katerimi bo DeSUS nagovoril volivce, je izpostavil nasprotovanje znižanju pokojnin, zagotovitev regresa za vse upokojence, ustanovitev urada za starejše in demografskega sklada ter ureditev dolgotrajne nege na domu.

DeSUS in SD sta sicer 5. junija ustanovila t. i. socialdemokratski blok za vse generacije. Na volitve odhajata kot ločeni stranki, vsaka s svojo kandidatno listo, ki pa sodelujeta kot socialdemokratski blok z namenom ustanoviti koalicijo za mandatarja.

Estrada