Slovenija

Bo Janša prepustil vajeti?

P.R.
3. 5. 2014, 12.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

»Tisti, ki misli, da je SDS samo Janez Janša, se moti,« pravi pravnomočno obsojeni predsednik stranke SDS in s tem morda pušča odprtih več možnosti za rošade v vrhu stranke.

Bo Janša torej obdržal vajeti v svojih rokah ali jih prepustil komu drugemu?

»V poslanski skupini stojimo za svojim predsednikom v borbi s strah vzbujajočimi razmerami v državi,« je pred dnevi dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko in še enkrat želel potrditi, da Janša ne glede na vse ostaja predsednik stranke. Tudi Janša sam se je na tiskovni konferenci, na kateri se je odzval na sodbo, skliceval na lanski kongres stranke, kjer je bil (znova) izvoljen za predsednika stranke s polnim mandatom. Ko smo mu novinarji pod nos vrgli njegovo izjavo iz leta 2011 v oddaji Pogledi Slovenije, kjer je izjavil, da bo v primeru pravnomočne obsodbe odstopil z vseh funkcij, je odvrnil, da je s tem mislil le premiersko funkcijo.

 

 

Vendar pa ni želel pojasniti, kakšno je stališče stranke do pravnomočno obsojenih članov. Ali stranka morda tega stališča še nima izdelanega? Težko verjetno, saj je Janša dejal, da so se že januarja dogovorili, kako ravnati v kakšnem položaju. In tudi zato kljub javnim izrekanjem podpore Janševemu predsedovanju SDS govorice o primernih kandidatih za njegovo vsaj navidezno zamenjavo ne potihnejo. »V SDS je potencial, ki je sposoben odgovorno voditi to državo – tudi brez mene,« je izjavil Janša. In kdo je strankarski potencial? Če smo v prejšnjih dneh poročali o tem, da se je v stranki že dlje časa govorilo o Milanu Zveru kot možnem nasledniku Janeza Janše, so se zdaj pojavila tri nova imena. Med njimi se je po besedah našega vira omenjalo Romano Tomc, ki je v sredo protestno odstopila z mesta podpredsednice državnega zbora. A odpadla naj bi tudi kot Janševa menjava, saj kandidira na listi SDS na volitvah v Evropski parlament. Stranka zato razmišlja o drugih dveh vidnejših članih SDS. Eden od teh je po besedah našega vira Andrej Vizjak, v času Janševe vlade gospodarski minister. Vizjak naj bi bil v nasprotju z Janšo veliko bolj »ljudski« in odprt. »To bi bila za stranko najboljša rešitev, saj bi se končno bolj odprla,« pojasnjuje vir in dodaja, da drugi pol stranke prav te odprtosti noče, zato navija, da bi Janšo nasledil eden od njegovih podpredsednikov, Zvonko Černač.

 

 

Ta veliko bolj sledi Janši v načinu nastopanja, komuniciranja z mediji in javnostjo ter v načinu spopadanja z nasprotniki. Kaj se bo zgodilo v največji opozicijski stranki, bo torej jasno takrat, ko in če bo Janša dejansko odšel na prestajanje kazni v zapor in ko bo več znanega o tem, kdaj bomo šli na predčasne parlamentarne volitve. Stranka SDS ima, kot so v teh dneh ponovili večkrat, že pripravljen program. In sodeč po javnomnenjskih anketah se ji obeta zmaga. V anketi spletnega portala Svet24.si je delež neopredeljenih volivcev znašal le en odstotek več (38 %) od deleža tistih vprašanih, ki bi na volitvah glasovali za stranko SDS (37 %). »Ne skrbeti za SDS,« pravi Janša, za katerega očitno nobena »reklama« ni slaba, sam pa postaja skorajda že mitološki lik slovenskega političnega prostora.