Slovenija

Kako razvita je Slovenija?

STA / A.M.
14. 12. 2013, 14.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

V Sloveniji je bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca po kupni moči, ki je merilo gospodarske razvitosti države, lani dosegel 84 odstotkov povprečja EU. Najvišjo vrednost kazalnika je med 37 evropskimi državami dosegel Luksemburg, sledile so Norveška, Švica, Avstrija, Irska in Nizozemska.

Thinkstock

V Sloveniji se je BDP na prebivalca po kupni moči do leta 2008 približeval povprečju EU. To leto je dosegel 91 odstotkov vrednosti povprečja EU, nato se je njegova vrednost dve leti zniževala in od leta 2010 vztraja na približno enaki ravni, so sporočili s statističnega urada.

Luksemburg je lani zabeležil 163 odstotkov višjo vrednost kazalnika od povprečja v 28 državah EU. V tej državi dela veliko ljudi, ki so prebivalci drugih držav, in niso vključeni med tamkajšnje prebivalstvo, prispevajo pa k BDP države, so visoko vrednost kazalnika pojasnili na statističnem uradu.

Drugo mesto je dosegla Norveška, ki ni v EU, s 95 odstotki nad povprečjem v 28 državah EU. Sledila je Švica, ki prav tako ni v EU, s 58 odstotki nad povprečjem. Nato se je uvrstila članica EU, Avstrija, s 30 odstotki nad povprečjem EU.

Najnižji BDP na prebivalca po kupni moči sta imeli v Evropi Bosna in Hercegovina ter Albanija (približno 70 odstotkov pod povprečjem v 28 državah EU).

Dejanska individualna potrošnja na prebivalca po standardih kupne moči je lani v Sloveniji zaostala za povprečjem v 28 državah EU za 21 odstotkov.

Med evropskimi državami sta bili najdražji državi Norveška in Švica, kjer je bila splošna raven cen na ravni dejanske individualne potrošnje nekaj več kot 65 odstotkov višja od povprečja v EU.

Najcenejše države pa so bile Makedonija, Albanija in Bolgarija, v katerih je bila splošna raven cen na ravni dejanske individualne potrošnje nekaj več kot 55 odstotkov nižja od povprečja v EU.