Nezakonit nadzor razkrivajo sicer strogo zaupni dokumenti sodišča za nadzor nad tujimi obveščevalnimi dejavnostmi, s katerih pa so ameriške oblasti v sredo umaknile oznako zaupno in jih objavile. To sodišče je med drugim pristojno, da odloča o zakonitosti programov sledenja komunikacijam.
Kot so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnili v Washingtonu, so dokumente razkrili zato, da bi bila javnost bolje seznanjena z dejstvom, da programi nadzora vendarle potekajo pod strogim nadzorom.
S tem je NSA, kot je leta 2011 odločilo sodišče, kršila četrti amandma ameriške ustave, ki govori o pravici do zasebnosti. Sledila je ukinitev programa, ki pa ga je vlada nato spremenila in izboljšala ter ponovno zaprosila za njegovo odobritev, izhaja iz dokumentov, katerih objavo je sedaj dovolil urad direktorja za nacionalne obveščevalne dejavnosti Jamesa Clapperja.
Da je NSA v minulih letih več tisočkrat kršila pravila varovanja zasebnosti ter delovala zunaj območja svojih pristojnosti, je sicer prejšnji teden razkril že ameriški časnik Washington Post, pri čemer se je skliceval na dokumente o notranji reviziji NSA ter druge dokumente, ki jim jih je zagotovil žvižgač Edward Snowden.
Eden od teh dokumentov tudi kaže, da je NSA svojim zaposlenim naročala popravke poročil pravosodnemu ministrstvu in direktorju nacionalnega obveščanja, s katerimi je pred svojimi nadzorniki prikrivala napake, kot je bil npr. nenameren nadzor nad ameriškimi državljani.
Washington Post je ob tem navedel konkreten primer iz leta 2008, ko je predmet nadzora postalo veliko število telefonskih klicev iz Washingtona, potem ko je program zamešal območni kodi za ameriško prestolnico - 202 - z mednarodno klicno kodo za Egipt - 20.