Slovenija

Kdo ogroža Janeza Janšo?

Črt Kaker
25. 7. 2013, 12.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Kot kažejo zadnji dogodki, se nam obetata pestro politično poletje in jesen, saj naj bi nastali kar dve novi stranki, ena na levici in druga na desnici. Bomo deležni novih obrazov in resničnih alternativ sedanjim strankam ali bomo ponovno gledali iste obraze?

Mediaspeed, Državni zbor
Nov obraz levice naj bi bil Igor Šoltes.

Zahteve ljudi po novih obrazih in alternativi sedanjim strankam se nenehno povečujejo. Zadnje dni se tako pojavljajo vedno glasnejše govorice o skorajšnji ustanovitvi dveh novih politični strank, ene na levici in druge na desnici.

Eden izmed vodilnih akterjev, ki naj bi stal za novo stranko na levici, je nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, ki si je uspel s svojim delom v 9-letnem predsedovanju računskemu sodišču pridobiti veliko število sovražnikov, tako na levici kot desnici. Pred dnevi je te govorice potrdil, ob tem pa dodal, da še ne ve, ali bi šli v ustanavljanje nove stranke ali se bodo odločili za drugo obliko združevanja, bi pa ta pobuda »vsekakor lahko prerasla v konkretnejšo obliko in bila zastopana tudi na parlamentarnih volitvah«. Je pa Šoltes tako in drugače povezan z zdravniško iniciativo za transparentno in kakovostno javno zdravstvo. Eden izmed vodij iniciative zdravnikov, kirurg Danijel Bešič Loredan, je ob tem povedal: »Alternativa sedanjemu je nova skupina neodvisnih ljudi. Naš vodja v teh prizadevanjih pa utegne biti Igor Šoltes.«

Postavlja pa se vprašanje, če so v ozadju res novi in neodvisni ljudje, kakor je poudaril Bešič Loredan, ali se nam spet obeta poplava starih političnih figur, kakor namiguje vodja Socialnih demokratov Igor Lukšič, ki je namignil, da naj bi nova stranka na levici zajemala kadre in programe strank Zares, LDS in TRS. Če pa ne bo tako in bo stranka postregla s svežimi in politično neobremenjenimi obrazi ter konkretnim programom razvoja Slovenije, si lahko obeta uspeh. Po zadnjih anketah javnega mnenja se število volivcev, ki se ne identificirajo z nobeno politično stranko, nenehno povečuje, kar je še eden izmed razlogov za morebitni uspeh Šoltesove pobude. Z morebitnih uspehom Šoltesove stranke bi lahko tako novi trojček na levici (SD, PS, Šoltes) dosegel 51 odstotkov glasov in tako prevlado nad desnico.

Desnica levici tudi v tem primeru ni ostala ničesar dolžna, saj se tudi na tem političnem polu obetajo spremembe in nekatere novosti. Svojo pobudo je tako podala Civilna družba za pravično Slovenijo, kjer naj bi si nekaj vidnih predstavnikov prizadevalo za aktivno vključitev v politiko. Mitja Štuler, predstavnik Civilne družbe za pravično Slovenijo, ob tem pojasnjuje, da trenutno vso energijo namenjajo vsebini, ki bi pritegnila kar najširši krog državljanov.

Kot vodja bodoče stranke se tako omenja Jože Možina. Slednjega smo tudi poprosili za komentar govoric, vendar se nanje ni odzval. Hkrati je treba dodati, da je na desnici veliko manj manevrskega prostora, saj tukaj prednjači stranka SDS z Janšo na čelu, katera je v preteklosti že pokazala negativen odziv, ko se je na desnici pojavila kakršnakoli nova pobuda. Janša po vsej verjetnosti ne bo dovolil, da bi mu na novo ustanovljena stranka odžirala volivce, kakor se mu je to pripetilo z Virantom, kateremu je uspelo v Državljansko listo zvabiti liberalnejše Janševe volivce in tako omogočiti zmago Pozitivne Slovenije na zadnjih parlamentarnih volitvah.

Mediaspeed, Državni zbor
Se nova desna stranka ustvarja okrog Jožeta Možine?