Slovenija

Premierka na Pokljuki pozvala veterane k pomoči pri gradnji soglasja

STA / A.M.
13. 7. 2013, 17.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Spominskega pohoda veteranskih borčevskih organizacij na Triglav se je letos udeležilo preko 600 pohodnikov. Tem se je na današnji zaključni slovesnosti na Pokljuki pridružilo še več tisoč ljudi. Nagovorila jih je predsednica vlade Alenka Bratušek, ki je izpostavila pomen soglasja in pozvala zbrane, naj pomagajo graditi Slovenijo prihodnosti.

Profimedia
Udeleženci so se na 28. spominski pohod združenja borcev za vrednote NOB, veteranov vojne za Slovenijo in Slovenskih častnikov na Triglav odpravili iz različnih smeri in krajev Slovenije ter zamejstva. Na najvišji slovenski vrh je tokrat stopilo 433 pohodnikov. Kot so pojasnili, jim je bilo letos vreme bolj naklonjeno kot lani, saj jih ni močil dež ali celo sneg.

Pohod na Triglav, ki jim predstavlja simbol upora in slovenstva, organizirajo Zveza borcev za vrednote NOB, Zveza veteranov vojne za Slovenijo, Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza slovenskih častnikov. Posvečen je partizanskim patruljam, ki so se v letu 1944 povzpele na vrh Triglava. Letos so se spomnili tudi 70. obletnice ustanovitve Prešernove brigade.

Na Pokljuki se vsako leto zberejo tisti, ki spoštujejo partizanske vrednote in cenijo slovensko zmago v osamosvojitveni vojni. "Srečanje je pomnik NOB in osamosvojitvene vojne. Združeni zavedni Slovenci ste izbojevali osvoboditev slovenske zemlje in prav ta duh nas je poenotil v skupnem boju za neodvisno Slovenijo," je izpostavil predsednik organizacijskega odbora spominskega pohoda Tone Kapus.

Bratuškova je poudarila, da v Sloveniji tudi danes potrebujemo etično pokončnost in odločnost dejanj. Posebej se je osredotočila na pomen soglasja, ki je, kot pravi, "bogato mnogoglasje, ki navda z voljo in upanjem, da se da". Zato je Bratuškova danes člane veteranskih združenj ob vrnitvi s Triglava pričakala s prošnjo in povabilom, naj aktivno in glasno pomagajo graditi državljansko soglasje in Slovenijo prihodnosti.

Bratuškova se zaveda, da ljudje niso zadovoljni z vsem, kar naredi vlada. "Nekaterih potez si tudi sami nismo želeli," je dejala. Izpostavila pa je, da so si na tej poti do cilja postavili vprašanje, ali zmorejo z njihovim delom ustvariti boljše pogoje za delo, šolanje, zdravje, aktivno sodelovanje v družbenem življenju vseh državljanov.

"Če tega ne zmoremo, se moramo ne le prerazporediti, ampak tudi umakniti. Mnogi v tej naši ljubi Sloveniji tega niso znali storiti pravočasno, ampak so se ujeli v privilegije oblasti. Velika prednost moje ekipe je, da nam naša začasnost daje vsak dan znova misliti, da nismo večni in da lahko upravičimo prejeto zaupanje le z neizprosno dobrim vsakdanjim delom," je dejala.