Snemalni avtomobili - gre za osebne avtomobile znamke Opel Astra srebne barve z Googlovimi logotipi in nameščenimi kamerami - naj bi fotografiranje začeli v Ljubljani, kasneje pa bodo na vrsti še ostala slovenska mesta.
Celoten projekt bo predvidoma trajal tri mesece, fotografije pa naj bi bile objavljene v spletni aplikaciji Street View (Ulični pogled) v začetku naslednjega leta, je v intervjuju za STA pred dnevi pojasnil vodja programa Street View za Evropo, Afriko in Bližnji vzhod Ulf Spitzer.
S posnetki bodo pri Googlu dopolnili svoje spletne zemljevide, fotografije pa so ključne za aplikacijo Ulični pogled, ki uporabnikom omogoča raziskovanje sveta skozi 360-stopinjske posnetke mest, cest in naravnih znamenitosti. Aplikacija že vključuje posnetke iz petdesetih držav, med drugim tudi iz sosednje Italije, Hrvaške in Madžarske.
Google bo vožnjo po Sloveniji začel po večjih mestih (Ljubljana, Maribor, Celje, Kranj, Novo mesto, Nova Gorica, Koper, Velenje, Domžale, Ptuj), nato pa nadaljeval z manjšimi mesti ter obrobji mest. Kot so sporočili iz podjetja, bodo vožnjo prilagajali vremenskim razmeram in drugim okoliščinam, načrt vožnje pa bo sproti objavljen na spletni strani http://google.si/streetview.
Zaradi podrobnih posnetkov je fotografiranje ulic v mnogih državah sicer sprožilo nasprotovanje in polemike glede pravice do zasebnosti. Čeprav pri Googlu z računalniškimi algoritmi zameglijo številke registrskih tablic in obraze naključnih mimoidočih, pa je marsikje po svetu prišlo do komičnih in tudi neprijetnih situacij - v Nemčiji so na primer starejšega moškega zalotili v nezavidljivem položaju, ko je gol lezel iz avtomobilskega prtljažnika, na Finskem pa je kamera ujela domačina, ki se je brez hlač sončil na balkonu hiše.
Kot obljubljajo pri Googlu, bodo pri fotografiranju slovenskih ulic zagotovili visoko raven varovanja zasebnosti. "Za vse Street View fotografije bo Google še pred objavo zameglil obraze in registrske tablice vozil ter tako zagotovil varovanje zasebnosti," so zapisali v sporočilu za javnost.
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar pa je opozorila, da se je družba Google zavezala k sprejemu ukrepov za zmanjšanje posegov v zasebnost, "do katerih neizogibno pride pri tovrstnih storitvah".
Med omenjene ukrepe sodijo redno obveščanje o lokacijah Googlovih avtomobilov in več informacij o sami storitvi, zameglitev obrazov in registrskih tablic še pred objavo, mehanizem za sporočanje napak (gumb 'prijavi napako' na vsaki sliki, s katerim lahko uporabniki zahtevajo dodatno zameglitev) in drugi ukrepi.