Največ prostih delovnih mest je bilo razpisanih v gradbeništvu in predelovalnih dejavnostih. Glede na poglobljeno krizo v gradbeništvu je tolikšno povpraševanje po delovni sili morda presenetljivo, vendar ga na statističnem uradu pojasnjujejo z dejstvom, da je večina tuje delovne sile zaposlena prav v gradbeništvu.
Tujci iz držav zunaj EU namreč praviloma potrebujejo delovno dovoljenje za opravljanje dela v Sloveniji. Ker imajo pogodbo o zaposlitvi večinoma sklenjeno za določen čas, ta pa je vezana na trajanje delovnega dovoljenja, delodajalci v tej dejavnosti pogosteje iščejo novo delovno silo.
V gradbeništvu je bilo v prvem četrtletju razpisanih skoraj 1200 delovnih mest, v predelovalnih dejavnostih dobrih 900, nekaj več kot 580 pa tudi v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih.
V to področje dejavnosti so med drugim vključene tudi zaposlovalne dejavnosti (t.i. agencije za posredovanje delovne sile), kjer je fluktuacija delavcev praviloma večja kot povprečno v Sloveniji. Zato je povpraševanje po delovni sili v teh dejavnostih tudi nekoliko večje kot v drugih, pravijo na statističnem uradu.
V prvem četrtletju so statistiki zabeležili povprečno skoraj 669.000 zasedenih delovnih mest, kar je približno 25.500 manj kot konec leta 2012.
Tako visoko zmanjšanje pojasnjujejo z dejstvom, da so s tem četrtletjem začeli iz podatka o številu vseh zasedenih delovnih mest izločati tudi osebe, ki so na dolgotrajni bolniški odsotnosti. Nadomestil za takšno bolniško namreč ne plačuje več delodajalec, ampak zavod za zdravstveno zavarovanje.
Ponovno nekaj več prostih delovnih mest
V letošnjem prvem četrtletju je bilo v Sloveniji na voljo povprečno skoraj 4900 prostih delovnih mest. To je skoraj 900 več kot v zadnjem četrtletju lani, a približno 1000 manj kot pred letom dni.