Iskanje kompromisov se danes nadaljuje, tako sindikalisti kot vladni pogajalci pa poudarjajo, da so že v polju, ko se nakazuje dogovor. A podrobnosti in vsebine za zdaj ne želijo deliti z javnostjo.
Po oceni vodje Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja so bila četrtkova pogajanja verjetno najbolj naporna do zdaj. Kot je pojasnil po koncu pogajanj, je prišlo do zbliževanj, a podrobnosti o ukrepih ali njihovi finančni teži za zdaj ne vladna in ne sindikalna stran ne želita razkriti.
Vlada je sicer dogovor s sindikati želela doseči že v četrtek, in sicer zaradi predvidenega pošiljanja reformnih dokumentov v Bruselj, saj bi bila informacija o dogovoru glede varčevalnih ukrepov v javnem sektorju pozitiven signal. A po Štrukljevih besedah pogojev za to, da bi vladno željo izpolnili, na sindikalni strani ni bilo.
Stvari ostajajo odprte, je dejal, saj vlado in sindikate danes in morda še v ponedeljek ali torek čakajo vsebinska vprašanja. "Zato svarim pred optimizmom, ki ni na mestu," je poudaril in dodal, da je v četrtek prišlo do pomembnih premikov na obeh straneh, ki so zdaj v polju možnega kompromisa. Po njegovi oceni obe strani delata primerne korake pri zbliževanju stališč. Na vprašanje, ali sindikati popuščajo v isti meri kot vlada, pa je Štrukelj odgovoril, da tega sicer niso tehtali, a da se "od daleč" zdi tako.
Glavni vladni pogajalec, minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant pa je v četrtek dejal, da je zadnji vladni predlog varčevalnih ukrepov "relativno blizu tistemu, kar pričakujejo sindikati". Tudi on je potrdil dogovor s sindikalno stranjo, da o podrobnostih ne bodo govorili, dokler ne bo vse dokončno dogovorjeno in parafirano.
Vlada naj bi sicer iz varčevalnih ukrepov umaknila rez v dodatek na delovno dobo, popustila pa naj bi tudi pri vplačilih za dodatno pokojninsko zavarovanje in datumu izplačila napredovanj.
Po Virantovi oceni je mogoče, da bi dogovor s sindikati dosegli danes, v vsakem primeru pa bo moral še po potrditev na vlado. Takrat bi po njegovih besedah sprejeli tudi vse potrebne popravke zakonov, ki jih mora vlada poslati v DZ za realizacijo dogovora.
Ob tem je Virant pojasnil, da bi v primeru, da s sindikati danes dosežejo in parafirajo dogovor, minister za finance Uroš Čufer v ponedeljek evroskupini ob predstavitvi finančnega in gospodarskega programa vlade "mirne duše" posredoval tudi dogovor o varčevalnih ukrepih in tako pokazal, da se s socialnim dialogom da doseči javno finančno vzdržno plačno maso.
Virant je že večkrat poudaril, da verjame v dogovor s sindikati najpozneje do srede prihodnji teden, tako da bi vlada dogovor potrdila na četrtkovi seji, o črnih scenarijih pa minister ne želi razmišljati. "Moramo se dogovoriti," je povedal.
Pogajanja vlade in sindikatov se nadaljujejo danes opoldne, še pred tem pa se bodo sindikati sestali posebej.