Konec marca je bilo na Zavodu RS za zaposlovanje prijavljenih 122.630 brezposelnih oseb, kar je 1,2 odstotka manj kot februarja, a še vedno 10,6 odstotka več kot marca lani.
Marca se je brezposelnost rahlo zmanjšala v vseh območnih službah z izjemo ljubljanske, je razvidno iz najnovejših podatkov o gibanju števila brezposelnih, danes objavljenih na spletnih straneh republiškega zavoda za zaposlovanje.
Marca se je na novo prijavilo 7706 brezposelnih oseb, kar je 4,1 odstotka več kot februarja in 16,1 odstotka več kot marca lani. Med njimi je bilo skoraj polovica takšnih, ki se jim je iztekla zaposlitev za določen čas (3769), 1079 iskalcev prve zaposlitve ter 1793 trajno presežnih delavcev in stečajnikov.
Od 9142 brezposelnih oseb, ki jih je zavod marca odjavil iz evidence, se jih je zaposlilo oz. samozaposlilo 6164, kar je 28,2 odstotka več kot februarja in 13,1 odstotka manj kot marca lani.
Marca se je v primerjavi s februarjem brezposelnost povečala le na območju območne službe Ljubljana (za 0,7 odstotka), v vseh ostalih območnih službah zavoda pa se je zmanjšala. Število brezposelnih se je bolj kot v povprečju v državi znižalo na območju območjih služb Murska Sobota, Ptuj, Velenje, Nova Gorica, Sevnica, Kranj, Novo mesto in Maribor.
V marčni strukturi brezposelnosti so se v primerjavi s februarjem povečali deleži brezposelnih žensk, brezposelnih oseb v starosti od 30 do 39 let, iskalcev prve zaposlitve, dolgotrajno brezposelnih ter brezposelnih s terciarno izobrazbo.
Povpraševanje delodajalcev po delavcih je marca oživelo, vendar ne dosega več obsega, ki je bil značilen za ta mesec predhodnih let. Prejšnji mesec je bilo prijavljenih 13.257 prostih delovnih mest, kar je 19,4 odstotka več kot februarja in 18 odstotkov manj kot marca lani.
V prvih treh mesecih skupaj se je na zavodu na novo prijavilo 30.896 brezposelnih oseb, kar je 23,1 odstotka več kot lani v tem času. Največ se jih je prijavilo, ker so izgubile zaposlitev za določen čas. V tem času se je zaposlilo 17.163 oseb oz. odstotek manj kot v primerljivem obdobju leta 2012. Število prijavljenih prostih delovnih mest pa se je zmanjšalo za več kot šestino.