Slovenija

Opozicija od vlade pogreša konkretno vsebino

STA / J.P.
3. 4. 2013, 19.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Predstavniki opozicije obljubljajo konstruktivnost in poudarjajo, da od premierke Alenke Bratušek želijo čim prej slišati konkreten program.

Mediaspeed
Zvone Černač

Podpredsednik SDS Zvone Černač, prvak SLS Franc Bogovič in predsednica NSi Ljudmila Novak so v oddaji Radia Slovenija Studio ob 17h opozorili tudi, da Slovenija potrebuje jasne ukrepe in odločno vlado.

Ob tem so predstavniki opozicije poudarili, da ima koalicija dovolj glasov, da lahko izpelje vse spremembe razen tistih, ki potrebujejo dvotretjinsko večino. Po mnenju Bogoviča ima sicer Bratuškova zdaj priložnost, da čim prej ugotovi, kaj je dobro v programu prejšnje vlade. To naj bi bila tudi idealna priložnost, da "ponudi roko opoziciji" in se tako čim prej sprejmejo nujni ukrepi.

Černač pa je med drugim spomnil na zahtevo poslancev SDS za sklic izredne seje DZ o vpisu fiskalnega pravila v ustavo, ki bo prihodnji teden. Na tej seji bodo "sicer nekateri morali pojesti nekaj zarečenega kruha, a bolje to, kot da Slovenija zaide v tako resne težave, da jih bomo prisiljeni reševati ob pomoči drugih", je povedal.

O vnosu fiskalnega pravila v ustavo se sicer vsi trije strinjajo. "Ocenjujemo, da bo tokrat prevladal razum predvsem pri PS in SD," je dejal Černač.

Pri slabi banki pa sta se Černač in Bogovič strinjala, da s tem zamujajo že štiri leta. Če slaba banka ne bo čim prej zaživela, bo imela država po mnenju Černača resne težave, da sama reši stanje v javnih financah. Bogovič pa je dejal, da bo reševanje s slabo banko "preizkusni kamen" Bratuškove.

Glede začasnega dviga DDV, ki ga kot možni ukrep omenja tudi minister za finance Uroš Čufer, pa je Novakova pojasnila, da takšen ukrep ne bo rešil proračunske luknje države, Bogovič pa je mnenja, da je tak ukrep antisocialen.

Opozicija se tudi tokrat ni mogla izogniti vprašanjem o kadrovanju vlade Janeza Janše. Kot je poudaril Bogovič, je bil v tej kadrovski politiki "zelo vzdržen", Novakova pa je ponovila, da je bila NSi najmanjša stranka v minulem mandatu in je imela temu primerno vlogo.

Černač pa je pojasnil, da je ena stvar "medijska virtualna predstava, ki se ustvarja skozi enostranske zapise nekaterih medijev", druga pa da so realni podatki. Število zaposlenih v državni upravi je namreč v zadnjem letu dni padlo za več kot 1000, vlada Bratuškove je na dveh sejah opravila 45 imenovanj, Janševa vlada pa 29, je opozoril.

O črnih gradnjah je Černač, ki je bil v Janševi vladi minister za infrastrukturo in prostor, dejal, da je v Sloveniji trenutno 11.000 črnih gradenj in da jih je še vsaj toliko takih, ki še niso evidentirane.

Treba je sprejeti legalizacijo in dosledno reševati tisto, česar ni mogoče legalizirati, je dodal in o domnevni črni gradnji začasnega direktorja Elesa Vitoslava Türka povedal, da za vse veljajo enaka pravila. Če se torej ugotovi, da je njegova gradnja neskladna s pravili, bo inšpekcija postopala enako kot v vseh primerih.

Bogovič in Novakova pa sta opozorila na zapletene administrativne postopke, kar da je prav tako treba upoštevati pri problemu črnih gradenj. Težava je tudi v premalo inšpektorjih in doslednem izvajanju zakonodaje, je dodal Bogovič, ki sicer poudarja, da je treba nezakonite črne gradnje odstraniti.