Slovenija

SVS v kolektivno tožbo

STA / J.P.
19. 3. 2013, 17.52
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Sindikat vojakov Slovenije je danes na delovno in socialno sodišče vložil kolektivno tožbo zaradi nezakonitega pravilnika ministrstva za obrambo (Mors)

Wikipedia
SVS zahteva odpravo 2. in 3. člena pravilnika.

Po mnenju sindikata je pravilnik ministrstva za obrambo (Mors) nezakonit, saj določa plačevanje pripravljenosti na domu pripadnikom Slovenske vojske (SV), so sporočili iz sindikata. Na Morsu se z navedbami o nezakonitosti pravilnika ne strinjajo.

Pravilnik o načinu obračuna in izplačila nekaterih stroškov dela in nadomestilu selitvenih stroškov je minister za obrambo Aleš Hojs podpisal 27. februarja, nekaj ur pred izglasovano konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše, opozarjajo v SVS. Sporni pravilnik določa, da lahko pripadniki SV na dežurstvu in straži delajo tudi več kot 12 ur dnevno.

V tem primeru se pripadnikom SV ure preko 12 ur, ko niso obremenjeni z delovnimi nalogami in efektivno ne delajo, plačajo skladno s kolektivno pogodbo za javni sektor v višini 20 odstotkov ure, kakor da so v pripravljenosti na domu, pojasnjujejo v SVS. Po njihovem mnenju gre za nezakonit pravilnik.

"V Sindikatu vojakov Slovenije nam ni jasno, kako se je lahko Sindikat ministrstva za obrambo s takšnim pravilnikom strinjal, saj se minister v preambuli sklicuje na njihovo mnenje," se sprašuje predsednik SVS Gvido Novak. Kot pojasnjuje, SVS v tožbi zahteva odpravo 2. in 3. člena pravilnika.

Pripadniki SVS so v času dežurstva, na straži, vajah in terenskih usposabljanjih v službi in se jih ne more plačevati kakor druge javne uslužbence, ko so ti doma v stalni pripravljenosti, da v primeru potrebe pridejo v službo, menijo v SVS. Kot pravijo, pravilnik skuša v pravni red umestiti termina pripravljenost na delovnem mestu in na določenem kraju, ki jih zakon o sistemu plač in kolektivna pogodba za javni sektor ne poznata.

Po Novakovih besedah je SVS 15. novembra lani zaradi "takšnega nezakonitega obračunavanja" ur pripadnikom SV že vložil kolektivno tožbo za izplačilo nadur, ki so po veljavnih zakonih in kolektivnih pogodbah edino možno plačilo, ko so pripadniki SV v službi.

SVS je v predlogu kolektivne pogodbe za pripadnike SV pred dvema letoma ponudil rešitev plačevanja pripadnikov za pripravljenost na delovnem mestu ali na določenem kraju, kot je to bilo urejeno pred uvedbo novega plačnega sistema, a se ministrstvo ni želelo pogajati za sklenitev kolektivne pogodbe za pripadnike SV, opozarja Novak.

Po njegovih besedah sta tokratna tožba in tožba z novembra lani posledica pomanjkanja socialnega dialoga. Vojake se plača 80 centov na uro za pripravljenost na domu, čeprav so dejansko v službi, kar je nedopustno in nedostojno, še dodaja Novak.

Na ministrstvu so v odzivu za STA zapisali, da vsebine tožbe ne morejo komentirati, ker z njo še niso seznanjeni. Hkrati so pojasnili, da je pravilnik pripravljen skladno z določbami zakona o obrambi in s kolektivno pogodbo o javnem sektorju, zato se z navedbami sindikata o njegovi nezakonitosti ne morejo strinjati.

Zakon o obrambi namreč kot posebne pogoje dela med drugim določa tudi dežurstvo, stražo, pripravljenost za delo oziroma dosegljivost, delo v terenskih razmerah na določenem kraju in ob času, bivanje v vojaški enoti ali zavodu oziroma na drugem določenem kraju, pojasnjujejo na ministrstvu. Zakon ureja tudi pripravljenost za delo na delovnem mestu pri institutu straže in dežurstvu, določneje pa ga opredeljuje tudi institut pripravljenosti za delo.

Pripravljenost za delo je v zakonu opredeljena kot čas, v katerem mora biti delavec, ki dela na obrambnem področju, pripravljen za delo na delovnem mestu, na določenem kraju ali na domu. Pripravljenost za delo se ne prišteva k številu ur tedenske oziroma mesečne delovne obveznosti. Ko mora delavec med pripravljenostjo za delo v resnici delati, se te ure prištevajo k številu ur tedenske oziroma mesečne delovne obveznosti. Višino plačila za pripravljenost pa določa kolektivna pogodba za javni sektor, še navajajo na Morsu.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste