Kot je dejal Mödernorfer, se je Slovenija znašla v "največji politični krizi v zgodovini samostojne države". Poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, obremenilno za premiera in predsednika SDS Janeza Janšo ter ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je podpisal t. i. bianco odstopno izjavo z mesta predsednika PS, je namreč pripeljalo do točke, ko so koalicijski partnerji začeli odhajati iz aktualne vlade.
V PS so se odločili, da "to agonijo pripeljejo h koncu", je poudaril Möderndorfer. Kot je pojasnil, je namreč odgovornost največje parlamentarne stranke, da to krizo tudi zaustavi in najde pot k oblikovanju nove večine v DZ.
Zato sta se Möderndorfer in kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek že dopoldne sešla s poslanskimi skupinami DL, SD in DeSUS. Skupaj so ugotovili, da "obstajajo vse podlage, da naredimo korak naprej".
Poudaril je še, da konstruktivne nezaupnice ne vlagajo zato, da bi dobili "slamnatega predsednika vlade". Vlagajo jo, da bi dobili vlado, ki bo Slovenijo potegnila iz politične krize in "končala agonijo Janeza Janše in te vlade", ki državo po besedah Möderndorferja blokira.
Bratuškovo Möderndorfer ocenjuje za "več kot kompetentno osebo za vodenje izvršne veje oblasti". "Svojo funkcijo bo opravljala z iskanjem širšega soglasja med različnimi političnimi strankami ter odgovorno in uspešno opravljala svoje zahtevne naloge," je prepričan.
Bratuškova je sicer po besedah Möderndorferja vsem skorajšnjim koalicijskim strankam predlagala, da se vlada, ki jo bodo oblikovali, po enem letu vrne v DZ po zaupnico.
Vodja poslanske skupine PS je še pojasnil, da pričakujejo od podpredsednika DZ Jakoba Presečnika, ki vodi DZ po odstopu Gregorja Viranta z mesta predsednika DZ, da bo sejo DZ sklical za sredo ob 10. uri. Na isti seji bi na dnevnem redu imeli tudi izvolitev predsednika DZ in tako zagotovili normalno delo parlamenta.