Kot je opozoril na današnji novinarski konferenci po seji vlade, ni nobenih garancij, da bi predčasne volitve po istem volilnem sistemu prinesle boljšo situacijo. "In kaj potem?" se je vprašal premier in opozoril na nevarnost, da bi se Slovenija zapletla v krog predčasnih volitev vsako leto.
Ob tem je spomnil, da je pred leti na referendumu dobil največjo podporo dvokrožni volilni sistem, kjer se ne bi dogajalo, da v parlament pride poslanec sicer manjše stranke, ki dobi absolutno manj glasov kot poslanec večje stranke, ki ostane zunaj parlamenta. V SDS po njegovih besedah podpirajo tudi možnost volivcev za odpoklic posameznega poslanca.
Če do spremembe volilnega sistema pride, se je možno za vmesni čas dogovoriti tudi o tem, da se sprejmejo nujni ukrepi, ki jih moramo sprejeti, če želimo obstati, in gremo potem na predčasne volitve, je dejal. Od takšnih predčasnih volitev lahko državljani po njegovih besedah pričakujejo, da bodo prinesle bolj stabilno vlado.
Ker je po Janševem mnenju glede na stališča še posebej manjših parlamentarnih strank "verjetno iluzorno pričakovati" dvotretjinsko večino za takšno spremembo volilnega sistema, obstajajo tudi vmesne možnosti, ki zagotavljajo večjo stabilnost vlade. To so kombinirani volilni sistem ali popravki proporcialnega volilnega sistema, kot so, denimo, dodatni mandati, ki jih dobi relativna zmagovalka volitev, pojasnjuje premier. Ob tem je napovedal tudi pogovore s parlamentarnimi strankami na to temo v prihodnjih dneh.
Druga možnost - konstruktivna nezaupnica - je po Janševem mnenju druga produktivna možnost, ki preprečuje dolgotrajno nestabilnost. V tem primeru bi do nove vlade prišli v dveh tednih. To je po njegovem mnenju alternativa "štirimesečni agoniji in volilni kampanji in vsemu ostalemu, kar bi prineslo izjemno škodljive posledice za državo". Tisti, ki so povzročili krizo, so po njegovem prepričanju to dolžni storiti. "Glede na to, da se velik del državnega zbora po moje v tej situaciji nekoliko boji predčasnih volitev, najbrž ne bo tako težko zbrati 46 podpisov. Naj pač tisti, ki so najbolj priljubljeni, prevzamejo tudi odgovornost in prevzamejo nase tudi breme izvršilne oblasti," pravi Janša.
Kot poudarja Janša, omenjeni rešitvi nista ne v rokah vlade ne stranke SDS. "Mi smo pri obeh toliko, kolikor je to v naši moči, pripravljeni konstruktivno sodelovati. Nobene težave nimamo s tem, da se oblikuje neka nova vlada in neka nova koalicija," je dejal. Po njegovih besedah bi v tem primeru SDS v političnem smislu "samo popravila napako, ki jo je naredila v začetku tega mandata, ko je šla v koalicijo z nezanesljivimi partnerji".
Dokler se ne bo zgodilo eno ali drugo, bo vlada po napovedih Janše delovala naprej. Kot pojasnjuje, slovenska ustava ne pozna termina manjšinska vlada, pozna pa vlado s polnimi pooblastili in vlado, ki opravlja samo tekoče posle. "V tem trenutku ima Slovenija vlado, ki ima polna pooblastila, in tako bo ostalo, dokler ne bo sprejeta ali ena ali druga rešitev," je dejal Janša.