V Sloveniji je z aprilom zaživelo elektronsko cestninjenje tovornih vozil na avtocestah in hitrih cestah. Ker je v minulih dneh zaradi praznikov veljala prepoved tovornega prometa, je prva preizkušnja novega sistema DarsGo danes. Sistem elektronskega cestninjenja tovornih vozil zaenkrat deluje brez zapletov. Kot je pojasnila Branka Videtič iz Darsa, zaradi novega sistema na mejnih prehodih in v notranjosti države ni bilo zastojev. Je pa med prevoznik nekaj zamudnikov, saj je Dars do 13. ure izdal 34 plačilnih nalogov.
Prometnoinformacijski center sicer poroča o zastoju tovornih vozil pred predorom Karavanke proti Avstriji. Zastoj je po zadnjih podatkih dolg približno tri kilometre.
Daljša čakalna doba je tudi pri vstopu na mejnih prehodih Dobovec, Gruškovje in Obrežje.
Tovorna vozila na Obrežju pri vstopu čakajo 4 ure, na Dobovcu in Gruškovju pa dve uri in 30 minut, poroča prometnoinformacijski center.
O zastoju tovornih vozil poročajo tudi iz primorske avtoceste, saj se med Gabrkom - Fernetiči med cestninsko postajo Dane in prehodom Fernetiči proti Italiji, vije do štiri kilometre dolga kolona.
Po besedah direktorice cestninjenja na Darsu Branke Videtič zaradi uvedbe elektronskega cestninjenja ne na mejnih prehodih ne v notranjosti države ni bilo nobenega zastoja. "Vsi današnji zastoji so bili, ker so se prazniki končali in so se tovorna vozila v velikem številu vrnila v Slovenijo," je pojasnila.
Kot je dodala, je morda treba nekoliko počakati na kakšnem servisu DarsGo, vendar to velja za tiste zamudnike, ki niso pravočasno poskrbeli za naprave DarsGo in na njih niso zagotovili kritja. Darsovi uslužbenci so danes nekaj zamudnikov odkrili, saj so med polnočjo in 13. uro izdali 34 plačilnih nalogov, kar pa ne odstopa od povprečja.
Na Darsu so še pojasnili, da so prvo transakcijo prek sistema DarsGo danes zabeležili le kakšno sekundo čez polnoč, in sicer v Sneberjah v smeri Ljubljana-Zadobrova-Maribor.
Kako poteka cestinjenje po novem
Elektronsko cestninjenje v prostem prometnem toku bo potekalo prek skupno 128 portalov nad avtocestami in hitrimi cestami. Cestninski portal bo ob prehodu težkega vozila zaznal napravo DarsGo v vozilu, kar bo podlaga za obračun cestnine za posamezen cestninski razred.
V napravi bo zabeležena registrska številka vozila in emisijski razred Euro. Če bo vozilo na avtocesto zapeljalo brez naprave DarsGo, to pomeni, da je voznik avtomatsko kršitelj, globe se začnejo pri 800 evrih, opozarjajo na Darsu.
Do konca minulega tedna se je v sistem po besedah direktorice cestninjenja na Darsu Branke Videtič registriralo dobrih 100.000 vozil, žal pa je še kar nekaj zamudnikov. Zaradi takšnih primerov se zastojem v celoti po pojasnilih Videtičeve verjetno ne bo mogoče v celoti izogniti.
Na Darsu pričakujejo gnečo predvsem pri vstopu v državo, za pomoč pri urejanju prometa pa so zaprosili tudi policijo. Voznike, ki naprave še ne bodo imeli, bodo poskušali preusmerjati na DarsGo servise, ki so nekoliko bolj v notranjosti države, na ta način pa bi lahko po oceni Videtičeve morebitne zastoje zmanjšali.
Uporabniki sistema DarsGo se sicer lahko registrirajo tudi prek zaledne pisarne, spletne strani darsgo.si, na 60 lokacijah na bencinskih servisih Petrola in OMV ter MOL na avtocesti in na skoraj 70 lokacijah Petrola, OMV in MOL zunaj avtocest.