Največ zanimanja in razprav letos vzbujajo štirje zgodovinski filmi, ki so v igri za naslov najboljši film. Še najmanj sporen je film Lincoln, ki si je nabral največ, kar 12 nominacij za oskarje. Film z Danielom Day Lewisom v naslovni vlogi nekdanjega predsednika ZDA v času državljanske vojne je precej aktualen. Prikazuje namreč razdeljeno prestolnico, kjer ni mogoče doseči kompromisa o najbolj perečih vprašanjih. Poleg Lewisa na nagrado upajo režiser Spielberg ter Tommy Lee Jones in Sally Field za stransko moško oziroma žensko vlogo.
Režiser filma Misija Argo Ben Affleck je dobil košarico pri nominacijah za najboljšega režiserja in za igro, čeprav je doslej s filmom pobral več nagrad. Med drugim zlati globus za režijo, priznanja pa so mu izrekli tudi režiserski, igralski in producentski ceh.
Zgodba o reševanju ameriških diplomatov s pomočjo kanadskih kolegov iz Irana po islamski revoluciji opisuje eno redkih uspešnih in neumazanih operacij tajne agencije Cia v času hladne vojne in pomeni presenetljiv uspeh za Afflecka, kar lahko krona še z oskarjem za najboljši film leta.
Zgodba o lovu na slavnega terorista Osamo bin Ladna ter prikaz sužnjelastniške Amerike v slogu špageti vesternov pa sprožata največ kritik, čeprav rezultati v kinodvoranah kažejo na priljubljenost pri občinstvu.
Film 00:30 - Tajna operacija režiserke Kathryn Bigelow je sprožil največ negodovanja v Washingtonu, kjer predvsem demokrati opozarjajo na nedokazano prikazovanje "posebnih zasliševalskih metod", ki naj bi bile glavni razlog za končni uspeh lova na sovražnika ZDA številka ena. Vsak, ki si je film ogledal, se lahko hitro otrese evfemizmov in metode sprejme kot mučenje. Film si je nabral pet nominacij za oskarje. Za glavno žensko vlogo se poteguje Jessica Chastain, ki je upodobila agentko Cie.
Film Quentina Tarantina Django brez okovov pa jezi tako južnjaške republikance kot tudi del temnopoltih Američanov na čelu s slavnim režiserjem Spikeom Leejem. Prvi imajo dolge nosove, ker so belci z juga pred državljansko vojno prikazani kot krvoločni in neizobraženi pretendenti.
Spike Lee pa si filma ni ogledal in si ga tudi ne namerava, ker je občutljiv na pogosto rabo izraza "črnuh". Uporaba le tega je v ZDA neformalno dovoljena le temnopoltim, ki z njim ne varčujejo na primer v glasbi in vsakdanjem pogovoru. Če ga izusti belec, nemudoma sledi obtožba o rasizmu.
Django se ponaša s petimi nominacijami za oskarja in je v blagajne ameriških kinematografov do februarja prinesel več kot 154 milijonov dolarjev. V njem, podobno, kot v prejšnji Tarantinovi uspešnici Neslavne barabe, blesti oskarjevec Christoph Waltz.
Seznam kandidatov za najboljši film dopolnjujejo filmska priredba drame Victorja Hugoja Nesrečniki s Hughom Jackmanom v glavni vlogi in v režiji Toma Hooperja, brodolomska zgodba Pijevo življenje režiserja Anga Leeja, komedija "Silver Linings Playbook" v režiji Davida O. Russella, mitološki neodvisni film Zveri južne divjine režiserja Benha Zeitlina ter film avstrijskega režiserja ter scenarista Michaela Hanekeja v francoskem jeziku Ljubezen, ki je v igri tudi za oskarja za tujejezični film.
V tej kategoriji so nominirani tudi filmi Kraljevska afera (Danska) v režiji Nikolaja Arcela, "Kon-Tiki" (Norveška), ki sta ga režirala Joachim Ronning in Espen Sandberg, "No" (Čile) v režiji Pabla Larraina in "War Witch" (Kanada), v režiji Kim Nguyen. Za nominacijo za tujejezičnega oskarja se je iz Slovenije potegoval film Izlet Nejca Gazvode.