Ni sicer skrivnost, koga od slovenskih državljanov iščejo Europol in Evropska mreža skupin za aktivno iskanje pobeglih oseb (ENFAST), tudi zaradi letošnje kampanje s sloganom Lahko jih pomagate razkriti. Akcija #GameOver, v kateri sodelujejo tudi slovenski policisti, je usmerjena v intenzivno iskanje članov organiziranih kriminalnih združb. Slovenska policija je v kampanjo vključila tri iskane osebe. Ubežnik, iskan zaradi kaznivih dejanj zlorabe prostitucije in neupravičenega prometa s prepovedanimi drogami, je že na prestajanju kazni, so navedli. V sporočilu za javnost so zapisali, da se je 37-letnik konec preteklega tedna sam zglasil na prestajanje kazni. Za koga gre, niso navedli, a če logično sklepamo, lahko pridemo za zaključka, kdo se je predal.
Ne več 3, zdaj iščejo le še 2 slovenska državljana ubežnika
Ker smo že pisali, da Europol išče 3 slovenske državljane, smo zato preverili na spletni strani evropskih najbolj iskanih ubežnikov , kjer smo tako našli le še dve imeni, ki ju še vedno iščejo: Mladen Samardžija, obdolžen kaznivega dejanja neupravičenega prometa s prepovedanimi drogami.
Drugi je Radimir Cvijanović, ki je oktobra 2005 vlomil v trezor banke SKB in si prisvojil slabih 20 milijonov evrov gotovine in za 13 milijonov evrov dragocenih predmetov.
Nazadnje je bil med njimi še Aleš Pevec, ki je očitno tisti, ki se je sam predal policiji - čeprav je na spletni strani iskanih oseb Slovenske policije še vedno na prvi strani.
Predajo se sami, pritisk je prevelik
Kampanja, ki sta jo konec letošnjega septembra zagnala Europol in Evropska mreža skupin za aktivno iskanje pobeglih oseb (ENFAST), dosega pomembne uspehe z objavo iskanih oseb na spletni strani www.eumostwanted.eu, in sicer tako zaradi neposrednih prijetij kot tudi zaradi koristnih namigov, ki pripeljejo do dejanskih aretacij. Pri vsaki taki kampanji se več ubežnikov tudi samih preda, ker je pritisk nanje prevelik.
Imate podatke?
Kakršne koli podatke o iskanih osebah je mogoče slovenski policiji posredovati na anonimni telefon policije 080 1200, lahko pa tudi na elektronski naslov skupine za ciljno iskanje oseb fast@policija.si. Nekatere od oseb, ki jih trenutno išče slovenska policija, si je mogoče ogledati na spletni strani Iskane osebe.