Morda zlorab sploh ne bi zaznali, če policistov ne bi na dejanje opozoril eden od oškodovancev. Ta je želel koristiti svoj turistični bon, nakar so mu povedali, da bona ne more uporabiti, saj ga je že izkoristil. A oškodovanec tega ni storil, zato je v drugi polovici 2020 obvestil policijo, da je njegov bon očitno unovčil nekdo drug.
Bovški policisti so zastrigli z ušesi in postali pozorni. V dlje časa trajajoči preiskavi so zdaj razkrinkali več kot 104 kazniva dejanja zlorabe pri unovčevanju turističnih bonov.
Storilci so 'okrog prinašali' predvsem starejše občane na severnem Primorskem
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Dva moška, stara 57 in 32 let, sta hodila od vrat do vrat, ponujala poslovno svetovanje in prodajala vrednostne papirje. Pri tem pa sta sproti še pridobivala osebne podatke z osebnih izkaznic starejših občanov. Ko sta osebne podatke pridobila, sta jih posredovala podjetju na Gorenjskem, ki se ukvarja s turistično dejavnostjo.
Poleg "ponudnikov poslovnih storitev" so policisti razkrinkali, da sta bila v zlorabo vključena še dva moška, sstara 47 in 27 let. Oba sta kot ponudnika turističnih storitev podatke, ki jima jih je posredoval par "s terena" uporabljala za izdajanje lažnih računov in unovčevanje turističnih bonov na Gorenjskem. Prvi, 47-letni moški je lažno unovčeval turistične bone ter v evidenco gostov beležil nastanitve oškodovancev, ki pa jih sploh ni bilo. Prav tako je izdajal lažne račune za neobstoječe nastanitve, državnemu organu pa posredoval neresnične podatke za refundacijo turističnih bonov.
Drugi, 27-letni moški, pa je izdajal lažne račune za neobstoječe nastanitve in na listini za potrditev unovčitve bona ponarejeval podpise.
Vsi osumljenci so z območja Gorenjske, med oškodovanci pa so večinoma prebivalci severne Primorske. Osumljenci so oškodovali skupno 25 oseb, z zlorabami pri unovčevanju bonov pa so si prislužili okrog 7 tisoč evrov.