Skupina primorskih planincev, med katerimi je bilo kar nekaj članov Planinskega društva Slavnik iz Hrpelj, si je minulo nedeljo za cilj tokratnega izleta izbrala 1692 metrov visok Stegovnik v Karavankah. Gre za markantno in mogočno goro med Tržičem in Jezerskim, ki se proti Medvodju in dolini Tržiške Bistrice spušča v strmi, skoraj navpični steni.
Z dvema kombijema se je dvanajst planincev pripeljalo do Medvodja in od tam nadaljevalo proti planini Javornik skozi okno proti vrhu Stegovnika. Vrh so očitno uspešno dosegli in se zgodaj popoldne začeli spuščati proti planini Fevča nazaj v dolino. Nesrečna 52-letna Koprčanka je hodila v skupini, ko so dosegli najbolj izpostavljen greben, kjer je zaradi varnosti postavljena tudi jeklenica.
Planinci naj bi drug drugega opozarjali, da se primejo za jeklenico, ker je bil greben pokrit s snegom, ki je na določenih mestih tudi poledenel. Nesrečni 52-letni Koprčanki Alenki M. pa je očitno zdrsnilo ravno v trenutku, ko se ni držala za jeklenico. Kolegi so lahko samo nemočno opazovali, kako je padla čez previs in nato več kot 150 metrov padala skoraj navpično. Nato so jo izgubili izpred oči.
Iz helikopterja je niso mogli opaziti
Šokirani planinci so takoj poklicali številko 112 in prosili za pomoč. "Zaradi izredno nedostopnega terena smo seveda poklicali na pomoč helikopter in potem iz zraka pregledali vse grape pod izpostavljenim grebenom. Na njem se je že nabrala megla, pa tudi pihalo je," nam je začetek iskalne akcije opisal tržiški gorski reševalec in reševalni inštruktor Robert Kralj.
Reševalcem je bilo že takrat jasno, da iščejo truplo, vendar ga iz helikopterja niso videli. Kralja in nekaj kolegov je helikopterska ekipa nato spustila v bližini preostalih primorskih planincev, da so jim ti še enkrat natančno opisali, na katerem delu grebena je njihova kolegica zdrsnila. "Greben je na vrhu dolg približno 300 metrov, grape pod njim pa se lahko raztezajo tudi nekaj kilometrov v širino," je pojasnil Kralj.
Na podlagi svojih izkušenj so nato gorski reševalci izbrali eno od grap in po nekaj urah gaženja po več kot polmetrski snežni odeji so na samem gozdnem robu našli truplo nesrečne Koprčanke. "Ustavila se je za enim drevesom, tako da jo je bilo nemogoče opaziti iz helikopterja. Od grebena do drevesa je več padala kot drsela, stena Stegovnika se tam dviga pod kotom 80 ali celo 90 stopinj," je povedal Kralj. Na takem pobočju se bi bilo nemogoče ustaviti in zato tudi padec nemogoče preživeti. Gorski reševalci iz Tržiča so njeno truplo prenesli v dolino, kjer so ga predali delavcem tržiške komunale.
Precenili sposobnosti?
"Domačini poznamo Stegovnik in vemo, da pozimi ni prav veliko ljudi, ki bi hodili nanj. Kako so izbrali to turo, ne vem," je dejal Kralj in med vrsticami dal vedeti, da je bil Stegovnik minulo nedeljo za primorske planince morda nekoliko prezahteven cilj.
"V skupini je bilo kar nekaj naših članov, vendar ni šlo za organizirano odpravo našega društva. Kot že večkrat so se planinski kolegi očitno sami zbrali, organizirali in se podali na nedeljsko turo," pojasnjuje predsednik Planinskega društva Slavnik Vojko Dobrila, ki je za njihov izlet izvedel šele po novici o tragediji.
Pokojno Koprčanko, ki je bila tudi članica njihovega društva, je seveda poznal, in zato so v društvu po tragičnem dogodku še toliko bolj prizadeti. "Po vsaki taki tragediji se moramo v društvih zavedati, da je treba še več storiti za pripravljenost in osveščanje planincev o nevarnosti v gorah. Naše in tudi druga društva se moramo čutiti dolžni še več storiti na tem področju," je dejal Dobrila. 52-letna Alenka M. je bila sicer medicinska sestra v izolski bolnišnici.