Dolgotrajno zdravljenje

»Postopek mrcvarjenja je trajal kar nekaj časa«

S.S.
18. 1. 2019, 08.27
Posodobljeno: 18. 1. 2019, 09.05
Deli članek:

Elvir Rastoder, ki je v Švici umoril svojo mater, se odpeljal v Slovenijo in zločin priznal, ne bo pristal v zaporu. Ker je kaznivo dejanje zagrešil neprišteven, mu je bil včeraj izrečen ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva.

Svet24
Psihiatrinja Mojca Zvezdana Drnovšek in morilec Elvir.

Osemintridesetletnik se je 25. maja lani s skuterjem pripeljal iz Švice v Ljubljano, najel hostel, malo odspal, zvečer pa odšel do Policijske postaje Ljubljana Center in dežurnemu naznanil, da je dan prej v predmestju švicarskega Berna z zidarskim kladivom umoril svojo 68-letno mater. 

V preiskavi je mamo obtoževal, da ga je večkrat poskušala ubiti s kladivom, da ga je tepla s palico za bejzbol, ga hipnotizirala in rezala po rokah ter mu zlomila prste na nogi, da mu je s posodo razčesnila lobanjo, mu v hrano in pijačo drobila antidepresive, ki bi jih sama morala jemati, se norčevala iz njegovega videza, ga zmerjala s »pedrom« in mu prikrivala, da je njegov pravi oče pravzaprav njegov stric. Dejanje pa je tudi močno in v joku obžaloval. Kaj točno se je dogajalo kritičnega dne, se ne spomni. »Spil sem devet piv. Bil je normalen sončen dan. Mislim, da je prišla domov bolj pozno zvečer. In ko sem se pogledal v ogledalo, se mi je zmešalo,« je decembra lani povedal na sodišču. Halucinira namreč, da se mu rane maminega trpinčenja še vedno poznajo po obrazu in lobanji …

V zločin so ga pripeljale blodnje 

Mamo je Rastoder napadel s tesarskim kladivom, ko je ležala na postelji. Povedal je, da jo je udaril največ štirikrat, vendar so pri obdukciji na njeni glavi našteli kar 20 pretrganin in 16 delnih zlomov lobanje, pa tudi poškodbe na rokah, kar kaže na to, da se je pred napadalcem poskušala ubraniti. »Število teh udarcev kaže, da je postopek mrcvarjenja trajal kar nekaj časa,« je med ustno obrazložitvijo sklepa dejal sodnik Marin Jančar in dodal: »Motivi so rezultat vaše duševne bolezni in akutnega stanja, v katerem ste takrat bili. Pri vas je bila izključena realnost.« Izvedenka psihiatrije Mojca Zvezdana Drnovšek je namreč ocenila, da ima Rastoder paranoidno shizofrenijo, zaradi katere pa se ni nikoli zdravil. Čeprav je bil verjetno res deležen nekoliko drugačnih vzgojnih metod in je bil večkrat tepen, pa je izvedenka prepričana, da gre v večini za tako imenovane psihotične fenomene. Ni neobičajno, da pacienti v blodnje vpeljejo svoje najbližje, v njegovem primeru mater. 

Ni se trudil zakriti sledi 

Ker je kaznivo dejanje storil neprišteven zaradi hudih psihičnih težav, ga je sodnik Jančar s sklepom poslal na obvezno psihiatrično zdravljenje in varstvo, pripor mu je podaljšal do pravnomočnosti in ga oprostil plačila stroškov postopka. Tožilstvo je sicer tik pred koncem modificiralo predlog za izrek obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva, sprva mu je očitalo umor iz brezobzirnega maščevanja, po spremembi pa umor na grozovit način. Kot smo že pisali, se Rastoder po zločinu ni niti trudil zakriti sledi, oprhal se je in preoblekel, zaklenil hišo, ključ vrgel v nabiralnik, sedel na skuter in se podal na 850 kilometrov dolgo pot v Ljubljano. Slovenski policisti so po samoovadbi vzpostavili stik s švicarskimi kolegi, ki so v spalnici stanovanja v Ostermundignu zares našli truplo ženske, ki je umrla nasilne smrti. Švicarji so sicer zahtevali Rastoderjevo izročitev, a ima slovensko državljanstvo, Slovenija pa svojih državljanov ne izroča Švici.