Čeprav je dočakal častitljivo starost, kar 95 let, je smrt Stana Leeja, striparja in producenta, ki je bil vrsto let na vrhu imperija Marvel Comics ter svetu dal superjunake, kot so Spider-Man, Ironman in Možje X, užalostila Hollywood.
Preberite tudi: Dobil svojo zvezdo.
»Izgubili smo ustvarjalnega genija. Stan Lee je bil gonilna sila vesolja superjunakov. Ponosen sem, da sem bil lahko majhen delček njegove zapuščine in da sem pomagal vdihniti življenje enemu njegovih junakov,« je o njem dejal Hugh Jackman, ki je igral v prvem delu filma Možje X.
Igralec Chris Evans pa se mu je poklonil s tem ganljivim zapisom: »Nikoli ne bo še enega takšnega, kot je bil Stan Lee. Dolga desetletja je mlade in stare oskrboval s pustolovščinami, možnostmi pobega, udobjem, samozavestjo, navdihom, močjo, prijateljstvom in ljubeznijo. Izžareval je ljubezen in prijaznost in pustil globoke sledi v toliko življenjih.« Res so njegovi junaki hitro prerasli okvire stripov – preselili so se na filmska platna in skozi kinodvorane ter pozneje dnevne sobe vstopili v osebne svetove milijonov ljudi, kinematografom po vsem svetu pa prinesli več kot dvajset milijard dobička. Njegovi junaki so ljudem prirasli k srcu, ker se je Lee trudil, da bi bili človeški. Vsi imajo svoje slabosti, negotovosti in ljubezenske težave, zaradi česar so se lahko z njimi poistovetili predvsem mnogi mladi bralci. V stripih je odpiral tudi družbena vprašanja – njegov Črni panter je na primer prvi temnopolti superjunak.
Hiter karierni vzpon
Stan Lee je bil leta 1922 v New Yorku rojen staršem judovskega porekla kot Stanley Lieber, a si je izbral psevdonim, ker ni želel biti podpisan pod stripe, takrat se je namreč bolj videl v pisanju in je celo mislil, da bo nekoč napisal »veliki ameriški roman«. Zaradi ustvarjanja stripov je imel tudi pozneje, ko je že uspel, manjvrednostni kompleks – dokler ni dojel, da je tudi v tem, da zabavaš ljudi, nekaj plemenitega.
»Včasih me je bilo sram, ker sem samo stripar, medtem ko nekateri ljudje gradijo mostove ali imajo kariero v medicini. Potem pa sem dojel: zabava je eno najpomembnejših področij v življenju ljudi. Brez tega bi se jim lahko zmešalo. In zato – če ti uspe zabavati ljudi, počneš dobro stvar,« je pred leti povedal za Washington Post.
Leta 1939 je s pomočjo strica Robbieja postal asistent v podjetju Timely Comics, predhodniku Marvel Comics, ki ga je vodil založnik Martin Goodman. Najprej je opravljal vlogo deklice za vse, leta 1941 pa je v seriji Stotnik Amerika izšel njegov prvi strip. Ko sta leta 1941 urednik Timely Comics in njegov kreativni partner Jack Kirby zapustila podjetje, je Goodman za nadomestnega urednika nastavil Leeja, čeprav je imel takrat manj kot devetnajst let. A ker je pokazal izjemno žilico za posel, je pozneje postal glavni urednik stripovskega oddelka, leta 1972 pa je na založniškem mestu nasledil samega Goodmana. Ustvaril in soustvaril je številne superjunake, kot so Hulk, Thor, Ironman, Doctor Strange, Daredevil in Možje X, njegov največji uspeh pa ostaja Spider-Man, ki se je prvič pojavil v stripovski antologiji Amazing Fantasy leta 1962.
Dolg zakon
Leta 1947 se je Stan poročil z Joan Clayton Boocock, s katero je ostal v zakonu vse do lani, ko je Joan v 96. letu starosti umrla za posledicami kapi. Prva hči Joan Celia se je Stanu in Joan rodila leta 1950, druga Jan Lee pa tri leta pozneje, a je tri dni po porodu umrla.