Ob tem se je lani v prometnih nesrečah v Podravju lažje poškodovalo še 106 pešcev, medtem ko je bilo v enakem obdobju leta 2013 lažje ranjenih 92 ljudi.
Mariborski policisti ob tem opozarjajo, da so pešci med najbolj ogroženimi skupinami udeležencev v cestnem prometu, saj je njihov delež mrtvih na 100 poškodovanih med najvišjimi glede na druge skupine udeležencev.
Policisti pešcem svetujejo, da upoštevajo cestnoprometna pravila in uporabljajo prometne površine, namenjene hoji pešcev, v nočnem času pa obvezno uporabljajo odsevna telesa za večjo vidnost oziroma svetilko, ki oddaja belo svetlobo.
Glavni vzroki prometnih nesreč z udeležbo pešcev so neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilni premiki z vozilom. Pešci so zaradi lastnih nepravilnosti povzročili 17 odstotkov prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi. Največ tovrstnih prometnih nesreč se zgodi v naseljih, predvsem v naseljih z uličnim sistemom.
Sicer pa so mariborski policisti v letu 2014 ugotovili 1738 kršitev pešcev, kar je za dobro četrtino več kot leto pred tem (1377), ob tem pa 107 kršitev voznikov motornih vozil, ki so ogrožali varnost pešcev. Tudi slednjih je bilo za skoraj petino več kot leta 2013 (90).
Policisti zato pešcem svetujejo, da upoštevajo cestnoprometna pravila in uporabljajo prometne površine, namenjene hoji pešcev, v nočnem času pa obvezno uporabljajo odsevna telesa za večjo vidnost oziroma svetilko, ki oddaja belo svetlobo. Voznikom svetujejo, da so med vožnjo posebej previdni v območju prehodov za pešce in na območjih, kjer se lahko pričakuje prisotnost pešcev ter hitrost vožnje prilagodijo prometnim razmeram.
Tudi na območju PU Maribor bodo od 2. do 15. februarja izvajali poostrene aktivnosti za večjo varnost pešcev, in sicer v okviru akcije Bodi previden, ki jo vodi Javna agencija za varnost prometa na območju celotne Slovenije. V petek, 6. februarja, pa bodo v dopoldanskem času izvedli večji poostren nadzor, ki bo namenjen problematiki pešcev na območju celotne policijske uprave.