Židan je oktobra 2009 iz blagajne zdravstvenega doma gradbenemu podjetju Eurogradnje posodil 160.000 evrov, za kredit pa ni zahteval niti zavarovanja. Posel je bil po pisanju Dnevnika sklenjen zato, da podjetje kupi in obnovi Židanovo hišo v Trnovem v Ljubljani, kar je potrdil tudi nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar.
Načrt je bil, da hišo dozidajo in nato prodajo za okoli 400.000 evrov. Ker pa je Židan pri dedovanju sestri dolgoval denar in je bila na hišo vpisana plomba, je podjetje 145.000 evrov najprej nakazalo na račun Židanove sestre, da se poplača hipoteka in lahko začnejo postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja. Ostanek denarja je dobil Židan, ki pa nato ni mogel dobiti dovoljenja, Eurogradnje pa so začele toniti v rdečih številkah. Preden so dokončno potonile v stečaju, so pogodbo z zdravstvenim domom razdrli in Židan je obvezo do njega prevzel nase.
Obtoženi se je zagovarjal, da je šlo posojilo iz prostih tržnih sredstev zdravstvenega doma, ki jih je nameraval oplemenititi, kar so delali tudi njegovi predhodniki. Tudi njegova zagovornica Anka Kenda Oražem je poudarila, da je imel za svoje ravnanje podlago v veljavni zakonodaji in da bi, če Eurogradnje ne bi šle v stečaj, zdravstveni dom dobro zaslužil. Dodala je, da je dolg prevzel nase, ko je ugotovil, kako slabo gre podjetju, in si nato tudi vseskozi prizadeval za rešitev situacije. Denar bi že davno povrnil, če bi prodal hišo, a mu to zaradi situacije na nepremičninskem trgu ni uspelo. Poudarila je tudi, da je bil Židan zelo uspešen direktor, ki je zdravstveni dom spravil iz rdečih številk. Židan se je po poročanju Dnevnika zagovarjal, da je žrtev zarote, ker je v delovanju zdravstvenega doma odkrival nepravilnosti, zaradi katerih so trpeli bolniki in njihovo zdravje.
A sodišče se je na koncu strinjalo s tožilko Ano Brglez Bučar, da za dajanje posojila iz blagajne zdravstvenega doma ni imel nobene zakonske podlage. In še, da je Židan vedel, za kaj bo uporabljen ta denar, pri čemer ni delal v interesu zdravstvenega doma, pač pa v lastnem interesu. Eurogradnje namreč niso imele zadosti lastnih tekočih denarnih sredstev za adaptacijo hiše.
Židanu so dali že več rokov, v katerih bi moral zdravstvenemu domu vrniti denar, a ni spoštoval nobenega. Nazadnje so se v mediaciji dogovorili, da znesek poravna do letošnjega novembra. Da bi zdravstveni dom čim prej dobil 160.000 evrov, ki jih hudo potrebuje, se je odrekel celo obrestim. Židan je na sodišču zagotovil, da bo plačal, a še ni, še navaja časnik.
Nekdanji direktor ZD Vrhnika v zapor
Nekdanjega direktorja Zdravstvenega doma (ZD) Vrhnika Emila Židana je sodišče zaradi zlorabe položaja obsodilo na leto in pol zapora, ker je leta 2009 denar zdravstvenega doma posodil gradbenemu podjetju Eurogradnje. Židan bi po lani sklenjeni mediaciji z ZD moral vrniti 160.000 evrov, a tega do sedaj še ni storil.