Televizija

Kako je podnebje pisalo zgodovino

M.K.
14. 12. 2015, 09.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Sobota in nedelja, 26. - 27. december, ob 15:30

Ledeni mraz, žgoča vročina, uničujoči viharji ... ekstremne klimatske spremembe bi lahko prispevale k izumrtju neandertalcev in prevladi homo sapiensa. Ugodni klimatski pogoji pripomorejo k vzponu imperijev, trgovanju, razcvetu in razvoju umetnosti. Na drugi strani pa škodljivi klimatski dejavniki lahko vodijo v vojno in človeške katastrofe. Preprosto povedano: civilizacije se ali razvijajo ali pa tvegajo, da bodo za vedno izgubljene.

Serija v dveh delih združuje naravoslovno znanost in zgodovino, je potovanje od velikega poka do vulkanov na Islandiji. Ta razburljiva pripoved raziskuje malo znane povezave med Zemljinim podnebjem in pomembnimi zgodovinskimi dogodki.

Kaj imajo skupnega padec Rimskega cesarstva, tridesetletna vojna in renesansa? Za začetek so bili vsi ti dogodki pod močnim vplivom takratnih ekstremnih vremenskih razmer. Če uporabimo ta nov pogled na človeško zgodovino v luči Zemljinega burnega podnebja, lahko potegnemo skrite vzporednice, ki nakazujejo presenetljive zaključke in pojasnjujejo nenavadne zgodovinske uganke.

So ekstremni vremenski pojavi res fenomen 21. stoletja? Ali je podnebje odločalo o usodi človeštva že od prvega trenutka, ko so dvoživke naredile prve korake na trdnih tleh? V dihjemajočih posnetkih boste potovali skozi tisočletja in prisostvovali nastanku našega planeta.