Gaja Filač, ki jo številni poznajo po vlogi Lare v seriji Skrito v raju (POP TV), bo v petek, 27. 9., in v soboto, 28. 9., na odru Mini teatra nastopila v krstni uprizoritvi predstave Morska deklica avtorice Nine Kuclar Stiković v režiji Jureta Srdinška, ob njej pa bodo zaigrali še Julija Klavžar, Julita Kropec, Svit Stefanija in Mina Švajger. Medtem ko je Andersenova Mala morska deklica dala svoje telo in glas za moškega, zatem ko se je vanj zaljubila na prvi pogled, Ninina morska deklica raziskuje pozicijo ženskega glasu in telesa danes, v času neoliberalizma, ko nas vodi svoboda, in ugotavlja, kako na naša intimna življenja vplivata naraščajoči individualizem in tekmovalnost na trgu, tako kariernem kot intimnem.
Morska deklica je postdramska predstava za odrasle, ki preizprašuje, kako v sodobni potrošniški in prekarni družbi vzpostaviti stabilen intimen odnos, si vzeti čas in potrpljenje za sočloveka, in odpira vprašanje, za koga ali kaj bi danes dali svoj glas.
Gaja priznava, da je sama precej velika individualistka. »Že zelo zgodaj v življenju so me pomembne skupine oziroma skupnosti, ki sem jim pripadala, poškodovale, prizadele ali izkoristile moje zaupanje. Zato sem zgodaj ponotranjila sporočilo, da se je najbolj varno zanašati sam nase. Razvila sem značilnosti, kot so samostojnost, neodvisnost in samozadostnost. In zdi se mi pomembno govoriti tudi o tem, da individualizem ni vedno samo (sebična) izbira. Včasih je njegov vzrok globlji, je obrambni mehanizem, način preživetja, je posledica. Ideja skupnosti kot funkcionalne enote, ki se nesebično zavzema za skupno dobro in za skupne interese, je zame utopična. V življenju poskušam hoditi po svoji poti, ki si jo utiram ali ki mi je namenjena, se ne preveč obremenjevati s tem, kakšne so poti drugih, ravnati v skladu s svojo vestjo in moralo, razvijati vrednote in osebnost, za katero stojim, da ostajam človek, da ohranjam empatijo, da ne širim svojih ran na druge ljudi, da ustavljam verige nezdravih vzorcev in delam spremembo v tem svetu, da me moja dejanja navdajajo z mirom in s ponosom in pri tem se trudim poškodovati čim manj ljudi, oziroma če lahko komu pomagam, me to toliko bolj osreči. Poskušam postati človek, s katerim bi si sama želela biti v kolektivu. Včasih se sprememba začne pri tebi samem oziroma pri tvojem odnosu s samim sabo. Iz tega velikokrat izvira veliko vzrokov za nezadovoljstvo, ki posledično vodijo k nezdravemu individualizmu in tekmovalnosti. Kapitalistični svet, v katerem živimo, pa bo tako in tako vedno podpiral naše nezadovoljstvo s samimi sabo, ker nam bo tako lahko prodajal srečo,« poudarja igralka. (foto: Claudi Sovrè)