Med 15. in 18. aprilom bo v Ljubljani potekal že peti orientalski Bazar. Na njem se bodo predstavile številne priznane plesalke iz Slovenije in tujine, med drugim ena najbolj priljubljenih plesalk v Kairu Astryd Farah de Michele, vhunec festivala pa bo predstava Orient Ekspress v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma.
Poleg gala večera, na katerem bodo gledalci lahko občudovali lepoto orientalskih plesov, pripravljajo organizatorji tudi orientalsko tržnico, na kateri se bodo predstavili umetniki ter obrtniki, povezani z Orientom, razstavo slik Benke Pulko, dobrodelno dražbo, katere izkupiček bo namenjen izobraževanju tibetanskih otrok živečih v Indiji, modno revijo orientalskih kostumov izpod rok domačih in tujih oblikovalk, prvič pa se bodo lahko obiskovalci učili tudi o skrivnostih turške kuhinje.
Vrhunec letošnjega festivala bo predstava Orient Ekspress, na kateri bo nastopila slovenska plesna smetana (med drugim svetovna prvakinja v orientalskih plesih Nika Mlakar, državna podprvakinja Sara Vujinovič, skupina Vzhodna pravljica - zmagovalka plesnega pokala v Lignanu (Italija), gostjoča članica skupine Bellydance superstars in koreografinja Manca Pavli) ter številne gostje iz tujine, predvsem iz sosednje Hrvaške.
Pestro pa ne bo samo zvečer na gala predstavi. Predverje Linhartove dvorane se bo že opoldne prelevilo v pravo orientalsko tržnico – Bazar.
Organizatorji obljubljajo nepozabno popotovanje v svet, v katerem vladajo zakoni čutnosti.
Letošnji Bazar bo sicer potekal v nekoliko prenovljeni obliki. Tako si bodo gledalci lahko ogledali le en gala večer z domačimi in tujimi zvezdami orientalskega plesa. Ker je zanimanje za nastop na festivalu veliko, to pomeni še strožje kriterije za nastop na odru Linhartove dvorane Cankarjevega doma.
Med novostmi naj omenimo še celodnevni bazar v predverju Cankarjevega doma, na katerem se bodo poleg plesalk, predstavili literati, glasbeniki in slikarji, katerih delovanje je tako ali drugače zaznamoval Orient. Da bi ustvarili občutek pravega orientalskega bazarja, bodo organizatorji poskrbeli tudi za kulinarične specialitete Orienta, k sodelovanju pa so povabili tudi trgovce z orientalskim blagom iz Slovenije in tujine. Cankarjev dom se bo tako za en dan prelevil v tradicionalno orientalsko tržnico, na kateri se kupec ob skodelici čaja lahko ure pogaja za ceno željenega izdelka, medtem ko iz daljave odmeva zvok tarabuke ali lutnje.
Da bi dobili priložnost predstavitve vsi nastopa željni umetniki, bo organizator, društvo Bazar, poskrbel z odprtim odrom, ki je na podobnih festivalih v tujini že stalnica. Na njem se bodo lahko v soboto, 30. maja, prestavile vse plesalke in skupine, pevci ali glasbeniki, ki sicer, zaradi velikega števila prijav in visokih kriterijev, ne bi dobili priložnosti nastopati na Bazarju.
Velik poudarek pa bo kot prejšnja leta tudi na delavnicah priznanih plesnih pedagoginj iz vsega sveta.
Tema tokratnega Bazarja bo sicer evolucija tega starodavnega plesa, od korenin do modernih stilov, od obreda do sodobnih fuzij, ki so orientalski ples vzele le za temelj, na katerem so nastale sveže in drugačne plesne oblike.
Festival Bazar je v preteklih letih zrasel v največjo prireditev, ki neguje orientalsko kulturo v Sloveniji. V treh letih se je na odrih Cankarjevega doma, Festivalne dvorane, portoroškega Avditorija ter ljubljanskega Mediaparka, predstavilo že več kot 500 plesalk in plesalcev ter drugih ustvarjalcev iz Slovenije in tujine. Med njimi svetovno priznane plesalke kot so Sema Yildiz, Ali Sherif, Hossein Fayazpour, Sabuha Shahnaz, Shereen, pionirka orientalskega plesa v Sloveniji Jasna Knez, Alja Shaar, Mateja Pevec, Manca Pavli, Irina Stankovič, Eva Stramšek Midžič in številni drugi.