Ste se kdaj vprašali, koliko časa traja epizoda serije Kaliforniciranje? Spletna filmska enciklopedija IMDB navaja za duhoviti, moralno nekorektni biser z Davidom Duchovnyjem, zanemarjenim, okrog pasu razširjenim nekdanjim agentom Mulderjem, podatek 30 minut, vsemogočna Wikipedija pa je namerila seriji, katere druga sezona se je pri nas ravnokar končala, "povprečno 28 minut".
Skratka, epizode minejo precej ekspresno. Če se ob njih sproščeno zabavaš, se zdijo sploh izjemno kratke, in najbrž bi si kdo z veseljem privoščil "v paketu" kar celotno sezono.
No, pravzaprav si jo kdo že privošči. Eden od Stopovcev je tako pred dnevi zadovoljno ugotovil, da je Kaliforniciranje "ravno prav za čas od jutra do kosila". Domnevam oziroma upam, da je mislil na časovni interval, ne pa na to, da bi bilo posteljne dogodivščine Hanka Moodyja najprimerneje gledati recimo ob enajstih dopoldne.
Mimogrede se je ob tem pogovoru odprlo še vprašanje, kako sploh gledamo televizijo. Smo tisti "dinozavri", ki ob nedeljah čakamo na 21.45, zato da si ogledamo epizodo Zvezd na sodišču (in to večkrat prekinjeno z oglasi), v ZDA predvajano jeseni 2007, sploh še najobsežnejša skupina gledalcev?
Kljub pospešeni digitalizaciji naprav, omrežij in sporedov večina občinstva pri nas prav veliko tehničnih možnosti zato, da bi sama izbirala, kdaj bo gledala kako vsebino, še nima, a tudi to se bo spremenilo. Že zdaj pa vrsta bolj "samosvojih" gledalcev vsaj pri filmih in serijah TV-sporede preprosto ignorira in si predvaja vsebine s hišnimi kini, medijskimi predvajalniki in drugimi vse cenejšimi pripomočki, katerih HDMI, USB in podobni priključki se preprosto povezujejo s televizijami.
Bomo torej jutri ali pojutrišnjem vsi postali gospodarji svojih TV-jev in oblikovali svoj lastni spored? Upam, da ne. Prvič, vsaj šport je še vedno najlepše spremljati v živo, in drugič, včasih so oglasi lahko koristni. Saj ne, da bi jih gledali, ampak vmes si lahko privoščimo pot do hladilnika, kopalnice ali kaj podobno "usodnega". Pa še red imamo kot v šoli in točno vemo, kdaj je kaj na urniku, ne?