Pred 11 leti so koncept izjemno uspešno preselili tudi na oder in vsako leto je zanimanje zelo veliko. Koncert je bil tudi letos razprodan, skupini Elevators in Big Bandu pa so se med drugim pridružili Vlado Kreslin, Tokac iz skupine Dan D ter Klemen Klemen.
Vse se je začelo leta 2013 s posebnim koncertom ob 20. obletnici oddaje, ko so se na odru zvrstili med drugim Niet, Siddharta, Zmelkoow, Pero Lovšin in Trkaj, potem pa se je vsako leto več kot uspešno nadaljevalo. Do zdaj so različni koncepti koncertov gostili na primer Siddharto z gosti, Big Foot Mamo in se lani poklonili Vladu Kreslinu, ki je tokrat prišel zapet le eno pesem.
»Jaz sem bil že lani tu, ampak sem bil mogoče malo več inkorporiran. Zdaj sem bil pa z eno pesmijo in vseeno je vse funkcioniralo. In potem odigrajo tvojo pesem, ki si jo že skoraj pozabil, ker si jo posnel z njimi pred 21 leti. To je super, odigrali smo jo tako, da sem se spomnil vsega za nazaj, kako je bilo takrat, kaj se je še vse vmes zgodilo … Glasba je tudi ljubezen do ljudi, s katerimi si na odru, niso samo note,« je svoje doživetje po koncertu povzel Kreslin. Zapel je namreč ljudsko pesem Mladi Marko, ki jo je takrat priredil z basistom Janijem Hacetom. Za čudovite harmonije s Kreslinom je poskrbela Aleksandra Ilijevski, ki ima z Izštekanimi prav posebno zgodbo.
»Zame je to odlična izkušnja, ker sem se prvič predstavila širši javnosti leta 2012 v Izštekanih. A to danes je naslednji nivo,« je povedala po nastopu in dodala, da je takšno druženje glasbenikov nekaj posebnega: »Združijo se različne energije in je zelo zabavno. Sicer je malo večji pritisk, ker prideš za eno pesem na oder, ker nas je tako veliko, ampak je bilo vseeno vrhunsko.«
Tako vrhunsko, da skupina Elevators, ki je bila glavna atrakcija večera, kar ni hotela z odra in je bil koncert dolg dve uri in pol.
»Lahko bi igrali še naslednji dve uri in pol, samo nočemo več 'težiti' … Še imamo materiala. Lahko samo rečem, da je bila energija odlična. Hvala Izštekanim, ki so nas povabili, hvala Valu 202, hvala sploh radijski produkciji, da so nam omogočili posneti z njimi in Big Bandom album, ki je zdaj že zunaj. Zelo lep večer, želiš si, da bi kar trajalo in trajalo,« je po koncertu dejal Jani Hace, basist skupine Elevators, ki je sestavljena iz glasbenikov, ki v osnovi sodelujejo z drugimi skupinami in so se združili v superskupino, da bi ustvarjali malo drugačno glasbo. Hace namreč primarno deluje v skupini Siddharta. No, Elevators so se združili davnega leta 1997 in posebno vez imajo tudi z oddajo Izštekani.
»Letos smo pač trčili ob to, da so Elevators pred skoraj šestimi leti album uprizorili, posneli, potem pa je 'obležal'. Neka komunikacija je navrgla, kaj pa, če bi mi to obudili, tako da smo pač izhajali iz skupnega projekta Elevatorsov in Big Banda, nato smo dodali še raznorazne zgodbe. Tako da se Izštekani razvejajo, gredo v stranske rokave in potem nazaj spet pripeljejo skupaj. Elevators na Valu 202 res izjemno cenimo, so na neki način naši sopotniki. Kot sem v pripravah na oddajo naštel: ali posamezni člani ali vsi Elevatorsi so bili v 22 oddajah Izštekani, soustvarili so dve okrogli slavji Vala 202 – Dan 202 pred dobrimi 10 leti, leta 2012 in leta 2022. Skratka taki mojstri, da ko jih dobiš skupaj na oder, lahko samo še uživaš,« je njihovo sodelovanje razložil Jure Longyka.
In kljub temu, da je sinonim za Izštekane prav avtor, idejni vodja in voditelj oddaje Jure Longyka, pa sam pravi, da so on in oddaja Izštekani na neki način sopotniki slovenske glasbe: »Ali pa en tak katalizator, medij pravzaprav – seveda kot posrednik in v tej vlogi jasno, da res uživam. Odkrivati dobro glasbo in jo občinstvu dajati naprej ter uživati zaupanje na obeh straneh. Se pravi, občinstvo zaupa in skozi Izštekane ljudje pripovedujejo, koliko dobre glasbe so odkrili, dobili, se je naužili, glasbeniki pa izjemno spoštujejo to, kar je seveda tudi skupno delo. Vsak novi glasbenik, ki nekaj pripravi za Izštekane, pravzaprav stoji na ramenih velikanov, naskakuje letvico, ki so jo predhodniki postavili. Torej ne jaz, glasbeniki, glasba, to so Izštekani.«
In glasbeniki res izjemno cenijo in spoštujejo njegovo delo, pravi Jani Hace: »Izštekani imajo neki naboj, ker ni vse samo, da odigraš, moraš tudi nekako prikazati celostno podobo skupine, in to je vedno malo zapleteno – ali se bo razvilo ali se ne bo razvilo, ali bo zamorilo malo ali ne, ampak mislim, da se je Jure z leti navadil to zelo spretno voditi in nekako najboljše potegniti iz vsakega od nas. In s tem se mi zdi, da je veliko naredil za celotno slovensko glasbeno sceno, da pač poslušamo drug drugega. Starejši mlajše, mlajši starejše, potem rumeni zelene in obratno, pa metalci funkerje, pankerji reggijaše, in tako naprej.«