Tisti »slovenski« v naslovu so prireditelji vzeli resno, ljubitelji nakita so rajali po vsej deželi, od Rogaške Slatine do Tržiča, največ pa se je dogajalo v ljubljanskem Centru Rog. Vse v zvezi z nakitom so slavili z razstavami, predavanji in delavnicami, sodelovalo je okrog 140 domačih in tujih oblikovalcev, za dobro mero pa še kolektivi oblikovalcev in študentje dveh univerz. Kar je pod črto pomenilo veliko paše za oči in se lepo skladalo z letošnjo temo: Občutenja. Je bilo res kaj občutiti.
Tole, kar smo tukaj razprostrli, je zelo osebna izbira, kot ljubiteljica osebnega okrasja sem se včasih pustila začarati že poimenovanju, včasih me je presunila lepota kakšnega kosa, včasih mi je pa ob materialih, iz katerih se da narediti nakit, ušel kakšen presenečen oh? Srebra, zlata in dragih kamnov ni bilo veliko, so bile pa kosti, plastične vrečke, človeški lasje in filmski trak.
Zgornji uhani v obliki brezovih listkov so narejeni iz rumenega zlata, niobija in cerkniških diamantov. Kaj so cerkniški diamanti? Tako je cerkniški kremen s pobočja Slivnice poimenoval Žiga Zois. Očara tudi ime, Spomladanska jutranja rosa: Kaj imaš tole na ušesu? - Oh, malo spomladanske jutranje rose.
Zapestnica se imenuje Moč narave in je srečen spoj lipovega lesa in eklogita (kamnine, sestavljene iz mineralov). Tudi ogrlica Lepota lesa je iz lipovine. Za leseni nakit ni umrla niti ena lipa, les je bil najden v naravi.
Če nakit poimenuješ Drugo življenje filma, je verjetno logično, da ga narediš iz filmskega in VHS-traku?
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 21, 21. maj, 2024.