Trajnost

S trajnostno embalažo proti prepolnim košem

Barbara Slivnik
18. 11. 2024, 14.52
Posodobljeno:  18. 11. 2024, 15.27
Deli članek:

S spremljanjem vsebine koša z embalažo lahko ugotovimo, da je prostora za izboljšave ter zmanjšanje negativnega vpliva na okolje še veliko.

Shutterstock
Ponovno obstajajo trgovine, kjer vam suha oziroma razsuta živila nasujejo v papirnate vrečke.

Seveda vemo, da plastika za enkratno uporabo obremenjuje okolje in da bi se ji morali izogibati v najširšem loku, pa vendar so je naši koši še vedno polni. Kopica vrečk, ovitki, pladnji, mrežice, posodice in folija, v katere pakirajo sadje in zelenjavo … Prav vsem se da izogniti, kadar  nakupujemo in izbiramo zbrano ter preudarno.

- Oster NE plastenkam

Plastenke so tretji najpogostejši odpadek v oceanih, sledijo pa jim plastični zamaški. Uporaba obojega je povsem nepotrebna, zlasti v okolju, v katerem smo lahko upravičeno ponosni na kakovost pitne vode. Omislimo si raje steklenico za večkratno uporabo, zatem pa še ustrezno potovalno skodelico in posodo za malico ali kakšno retro menažko – nekaj idej za odlične (pa tudi cenejše in bolj zdrave) malice v službi poiščite na naslednjih straneh.

- Vsaka malenkost šteje

Preudarnost naj bo vodilo tudi pri ločevanju odpadkov. Če se le da, ločimo plastično okence s kartonaste embalaže, pozorno poglejmo, ali so uporabljene čajne vrečke primerne za kompostiranje, preverimo, da škatle za pico ne odvržemo med papir, če je umazana … Z majhnimi koraki poskrbimo za primerno odlaganje odpadkov in olajšamo njihovo nadaljnjo predelavo zbirnim centrom.

Shutterstock
Izogibajmo se plastenkam, raje uporabimo steklenice in drugo trajno embalažo.

- Mlečni izdelki v stekleni embalaži

V številnih mestih in vaseh že leta uspešno delujejo mlekomati ter avtomati z jogurti, pakiranimi v stekleno embalažo, ki se jo da vrniti ali uporabiti znova. Za vračilo steklene embalaže se da dogovoriti tudi z lokalnimi kmeti. Izkoristimo to možnost in se izognimo množici tetrapakov, plastenk in lončkov, ki polnijo naše koše.

- Rinfuze in zmanjškarske trgovine

Skrbi za okolje pozornost posvečajo tudi večje trgovine. Marsikje ponujajo možnost nakupa na rinfuzo, kjer lahko stročnice, semena, oreške, žitarice, testenine, riž in kavo natehtamo v lastno embalažo. Tudi nekatere delikatese že ponujajo možnost, da nam jedi zapakirajo v posodo, ki smo jo prinesli s seboj. Vse več je tudi izdelkov, pakiranih v ustreznejšo embalažo (denimo toaletni papir v kartonasti škatli), in polnilnih postaj za detergente in mila. Kar nekaj je tudi zmanjškarskih trgovin, zavezanih življenju s kar najmanj odpadki (zero-waste), v katerih nam bodo zavzete ekipe rade svetovale pri uvedbi novih pristopov.

- Hvala, ne potrebujem vrečke

Ste si priskrbeli vrečke za večkratno uporabo, pa se v trgovino še vedno prepogosto odpravite brez njih? Shranite jih v vsako torbo, žep, avtomobilski predal … Še pred tem pa vanje pospravite mrežaste vrečke, v katere boste natehtali sadje in zelenjavo. Mi smo svoje izdelali kar iz starih zaves.

Shutterstock
Pri nakupovanju svežih živil se lahko z malo truda povsem izognemo embalaži za enkratno uporabo.

- Obisk bližnje tržnice, kmetije, ribarnice, mesnice

Z lokalnimi ponudniki lahko hitro zgradimo dober odnos, ki temelji na zaupanju, hkrati pa se lahko z njimi hitreje dogovorimo, da nam sestavine raje zapakirajo v papir ali vrečke in posode, ki smo jih prinesli s seboj.

Aktualne novice