Trajnost

S trajnostno embalažo proti prepolnim košem

Barbara Slivnik
18. 11. 2024, 14.52
Posodobljeno:  18. 11. 2024, 15.27
Deli članek:

S spremljanjem vsebine koša z embalažo lahko ugotovimo, da je prostora za izboljšave ter zmanjšanje negativnega vpliva na okolje še veliko.

Shutterstock
Ponovno obstajajo trgovine, kjer vam suha oziroma razsuta živila nasujejo v papirnate vrečke.

Seveda vemo, da plastika za enkratno uporabo obremenjuje okolje in da bi se ji morali izogibati v najširšem loku, pa vendar so je naši koši še vedno polni. Kopica vrečk, ovitki, pladnji, mrežice, posodice in folija, v katere pakirajo sadje in zelenjavo … Prav vsem se da izogniti, kadar  nakupujemo in izbiramo zbrano ter preudarno.

- Oster NE plastenkam

Plastenke so tretji najpogostejši odpadek v oceanih, sledijo pa jim plastični zamaški. Uporaba obojega je povsem nepotrebna, zlasti v okolju, v katerem smo lahko upravičeno ponosni na kakovost pitne vode. Omislimo si raje steklenico za večkratno uporabo, zatem pa še ustrezno potovalno skodelico in posodo za malico ali kakšno retro menažko – nekaj idej za odlične (pa tudi cenejše in bolj zdrave) malice v službi poiščite na naslednjih straneh.

- Vsaka malenkost šteje

Preudarnost naj bo vodilo tudi pri ločevanju odpadkov. Če se le da, ločimo plastično okence s kartonaste embalaže, pozorno poglejmo, ali so uporabljene čajne vrečke primerne za kompostiranje, preverimo, da škatle za pico ne odvržemo med papir, če je umazana … Z majhnimi koraki poskrbimo za primerno odlaganje odpadkov in olajšamo njihovo nadaljnjo predelavo zbirnim centrom.

Shutterstock
Izogibajmo se plastenkam, raje uporabimo steklenice in drugo trajno embalažo.

- Mlečni izdelki v stekleni embalaži

V številnih mestih in vaseh že leta uspešno delujejo mlekomati ter avtomati z jogurti, pakiranimi v stekleno embalažo, ki se jo da vrniti ali uporabiti znova. Za vračilo steklene embalaže se da dogovoriti tudi z lokalnimi kmeti. Izkoristimo to možnost in se izognimo množici tetrapakov, plastenk in lončkov, ki polnijo naše koše.

- Rinfuze in zmanjškarske trgovine

Skrbi za okolje pozornost posvečajo tudi večje trgovine. Marsikje ponujajo možnost nakupa na rinfuzo, kjer lahko stročnice, semena, oreške, žitarice, testenine, riž in kavo natehtamo v lastno embalažo. Tudi nekatere delikatese že ponujajo možnost, da nam jedi zapakirajo v posodo, ki smo jo prinesli s seboj. Vse več je tudi izdelkov, pakiranih v ustreznejšo embalažo (denimo toaletni papir v kartonasti škatli), in polnilnih postaj za detergente in mila. Kar nekaj je tudi zmanjškarskih trgovin, zavezanih življenju s kar najmanj odpadki (zero-waste), v katerih nam bodo zavzete ekipe rade svetovale pri uvedbi novih pristopov.

- Hvala, ne potrebujem vrečke

Ste si priskrbeli vrečke za večkratno uporabo, pa se v trgovino še vedno prepogosto odpravite brez njih? Shranite jih v vsako torbo, žep, avtomobilski predal … Še pred tem pa vanje pospravite mrežaste vrečke, v katere boste natehtali sadje in zelenjavo. Mi smo svoje izdelali kar iz starih zaves.

Shutterstock
Pri nakupovanju svežih živil se lahko z malo truda povsem izognemo embalaži za enkratno uporabo.

- Obisk bližnje tržnice, kmetije, ribarnice, mesnice

Z lokalnimi ponudniki lahko hitro zgradimo dober odnos, ki temelji na zaupanju, hkrati pa se lahko z njimi hitreje dogovorimo, da nam sestavine raje zapakirajo v papir ali vrečke in posode, ki smo jih prinesli s seboj.

Aktualne novice

shutterstock_220205908

Vsak Slovenec zavrže 78 kg hrane na leto

V Evropski uniji letno zavržemo 58 milijonov ton hrane, v Sloveniji lani skoraj 165.000 ton. Z bolj premišljenimi nakupi in porabo ne bi le pomagali ohranjati čisto okolje in dragocene vire, tudi lep kupček denarja bi prihranili.

Subvencije foto vodilna

Ne izgubite subvencije zaradi slabih fotografij

Pri pridobivanju subvencij Ekosklada je natančnost dokumentacije ključna. Del nje so tudi fotografije "prej in potem", saj dokazujejo stanje pred začetkom in po končanju del. Slabe fotografije so lahko razlog, da vam subvencijo zavrnejo.

trajnost, trajna-mobilnost

Električni avtomobili - koliko so ekološki in se vanje splača vlagati

Razmišljate o nakupu električnega avtomobila? Vas zanimajo novosti? Svet elektromobilnosti je raznolik s svojimi prednostmi in slabostmi.

trajnost

Nič naj ne gre v nič

Od časa do časa si je treba vzeti trenutek za premislek o svojem načinu življenja.

trajnost, okoljevarstvo, mope, slovenija, evropska-unija, life-ip-care4climate

Slovenija si uspešno utira pot v svetlo, brezogljično prihodnost

Novinarska konferenca Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je potrdila uspešnost Slovenije v trajnostnem razvoju in napovedala obetavne nove projekte.

trajnost-energija

Škodljive posledice ogrevanja v neustreznih napravah

V času splošne draginje marsikdo išče čim cenejše načine ogrevanja, žal tudi na račun ekologije.

trajnost-energija

Katastrofa, ki jo opazujemo, kot bi se dogajala nekomu drugemu

Podnebje se pod vplivom uporabe fosilnih goriv spreminja hitreje kot kadar koli prej. Skrajni čas je, da to upočasnimo, kar lahko storimo le vsi skupaj.

trajnost-energija

Sončna elektrarna – naložba v bolj samozadostno prihodnost

Sončna energija zanima vse več ljudi, njihovo glavno vodilo je običajno prihranek, izjemno pomemben vidik pa je tudi trajnost oziroma ekologija.