Kognitivne motnje

Nekateri bolniki po preboleli okužbi s covidom-19 "postarani" za 10 let, povečano tudi tveganje za demenco

J.P.
9. 12. 2020, 08.16
Posodobljeno: 9. 12. 2020, 08.21
Deli članek:

Vse bolj se uveljavljajo priporočila, da se pri bolnikih s težkim potekom covida-19 opravi natančna kliničnopsihološka ocena miselnih sposobnosti in duševnega zdravja.

Profimedia
Očitno lahko covid-19 tudi po preboleli okužbi vpliva na miselne sposobnosti, razpoloženje in s tem na kvaliteto življenja (fotografija je simbolična).

Dolgi covid-19. Tako zdravstvena stroka poimenuje primere, v katerih covid-19 povzroča »dolgotrajne zdravstvene spremembe«, so ugotovitve raziskav iz tujine povzeli v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Kognitivne posledice, torej težave z »miselnimi sposobnostmi«, in »posledice na duševnem zdravju« se lahko pojavijo tako zaradi same bolezni kot tudi zaradi posegov, kot sta umetno predihavanje in intenzivna nega pri hudo bolnih bolnikih.

Vpliv na kvaliteto življenja

Do zdaj objavljene raziskave kažejo, »da se je pri bolnikih, ki so pred kratkim popolnoma okrevali po covidu-19, pojavil upad na področju vzdrževane pozornosti.« Za hospitalizirane in umetno predihavane bolnike »je bil kognitivni upad tolikšen, kot bi bil sicer pričakovan upad s staranjem v 10 letih«. Kar pomeni, da jih je bolezen s posledicami kognitivno postarala za 10 let. Kognitivni upad je do izraza najbolj prišel »na področju reševanja problemov in vidne pozornosti«. »Tudi pri bolnikih, ki niso imeli težav z dihanjem je bil prisoten upad, vendar manjši kot pri skupini hospitaliziranih bolnikov,« so sporočili iz UKC Ljubljana. Po ugotovitvah francoskih raziskovalcev, je imela tretjina covidnih bolnikov, ki so bili umetno predihavani, »ob odpustu prisotne hude motnje koncentracije in nadzora miselnih sposobnosti«.

Druga raziskava, ki jo navajajo v UKC Ljubljana, je pokazala, da imajo covidni bolniki po diagnozi »večje tveganje za tesnobo, motnje spanja in demenco« kot bolniki z drugimi respiratornimi okužbami. »Raziskovalci menijo, da kombinacija direktnih posledic virusa, sistemskega vnetja, kapi in poškodb telesnih organov najverjetneje povečuje tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni pri bolnikih, ki so preboleli covid-19,« so zapisali.

Covid-19 lahko tudi po preboleli okužbi vpliva »na miselne sposobnosti, razpoloženje in s tem na kvaliteto življenja. Zato se vse bolj uveljavljajo priporočila, da se pri bolnikih s težkim potekom covida-19 opravi natančna kliničnopsihološka ocena miselnih sposobnosti in duševnega zdravja«, so še zapisali.

Estrada

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!