Ali ste trdno spali, lahko potrdijo vaše sanje. Če se zjutraj le redko spomnite, kaj ste sanjali, vas tik pred tako imenovanim REM oziroma globokim spancem vedno kaj premoti in limbični del možganov, ki skrbi za čustvovanje, ostane nespočit. Posledično se zbujate napeti, razdražljivi in vaš spomin počasi peša. Ali lahko še kako preverite kakovost nočnega počitka?
Če imate zjutraj zelo suha usta
Potem najbrž dihate skozi usta ali smrčite. Če niste prehlajeni, pa vseeno dihate skozi usta, vas morda pesti alergija. Poskusite z dekongestivi, ki bodo odprli dihalne poti, razmislite pa tudi o nakupu filtra za čiščenje zraka, ki vas bo rešil alergenov, kot so pršice in cvetni prah. Vsako alergijo mora kajpak najprej potrditi zdravnik. Smrčanje povzročajo prevelika telesna teža, uživanje alkohola v večernih urah, jemanje pomirjeval ali uspaval, pa tudi telesna izčrpanost in neredko ležanje na hrbtu, kar vse poskušajte odpraviti.
Če imate zjutraj v ustih čuden okus
Jutranji slab zadah oziroma okus kaže na to, da se vsebina želodca med spanjem dvigne vse do ustne votline, čemur pravimo refluks oziroma zgaga. Zaradi refluksa se sicer mnogi ljudje ne zbujajo, vendar je njihov spanec vse prej kot spodoben. Poskusite s tableto antacida, tik preden ležete v posteljo, ne jejte pozno zvečer in izogibajte se mastni, močno začinjeni hrani, citrusom in paradižniku ter spite na levi strani.
Če ste vsak popoldan kronično utrujeni
Potem morda trpite za spalno apnejo, o kateri pričajo tudi nenehna utrujenost, pozabljivost, čemernost. Kadar se zaradi nenadnih zastojev dihanja zbujate, se tega zjutraj sploh ne morete spomniti, vaše zdravje pa je lahko resno ogroženo. Pogovorite se z zdravnikom, poskusite pa tudi z redno telesno vadbo in, ne boste verjeli, z nošenjem kompresijskih nogavic. Vse, kar prepreči nastajanje krčnih žil oziroma venske tromboze, čisti tudi dihalne poti.
Če se prebudite z bolečino v križu in vratu
Morda nimate pravega vzglavnika. Biti mora tako visok, da podpira glavo vzporedno z rameni, tako da se ta ponoči ne usločijo. Kdor rad spi na boku, potrebuje debelejšo blazino, kdor na hrbtu ali trebuhu, pa tanjšo. Preizkusite tudi vitaminsko kuro z dodatki vitamina B, ki zmanjša občutljivost živcev v sklepnih ovojnicah.
Če vas bolita čeljust in glava
Najbrž ste nagnjeni k bruksizmu oziroma brušenju zob. Na težavo posumi zobozdravnik, če so vaši zobje sumljivo obrabljeni, prevleka in plombe pa ves čas pokajo, ali pa partner, če ponoči sliši vaše škrtanje. Nočno škripanje z zobmi je posledica stresnega življenja, zato naredite končno kaj zase in se dodobra odpočijte tudi čez dan. Zvečer se boste umirili, če boste počasi šteli od 300 proti nič. Zobozdravnika lahko prosite, da vam izdela zaščitno opornico.
Kadar zvečer ne morete zaspati
Potem vaše telo izloča spalni hormon melatonin ob napačnem času, najverjetneje zato, ker je v vaši spalnici preveč dražljajev. Umaknite televizor in računalnik, pa tudi pametne telefone. Modra računalniška svetloba vas dela bolj budne kot dnevna. Ne ponočujte več kot enkrat na teden in pred spanjem pojejte kakšen prigrizek, ki pospeši sproščanje spalnega hormona.