Rak ustne vozline

Obisk zobozdravnika lahko reši življenje

T.D.
1. 11. 2019, 10.02
Posodobljeno: 1. 11. 2019, 21.24
Deli članek:

Vedite, da se vsaka sprememba ustne sluznice, še posebej če traja nekaj tednov, lahko razvije v raka. Ta je pogostejši pri moških.

Profimedia
Poznamo veliko dejavnikov, ki pripomorejo k nastanku in razvoju bolezni.

Vaš zobozdravnik vam lahko, če redno obiskujete njegovo ordinacijo, pravočasno odkrije raka ustne votline. Rak v ustni votlini sploh ni tako redek, saj ima petodstotni delež med vsemi rakavimi obolenji. Čeprav je ustna votlina dobro vidna, je diagnoza običajno prepozna, ker pacienti neredno hodijo na kontrolne preglede k zobozdravniku. Ko zobozdravnik raka potrdi, ima že polovica bolnikov zasevke raka drugod po telesu. In kakor ugotavljajo zobozdravniki, rak hitro napreduje, ker veliko pacientov sprememb v ustni votlini ne vzame resno.

Kako ga prepoznati?

Vedite, da se vsaka sprememba sluznice, še posebej če traja nekaj tednov, lahko razvije v raka. V začetni fazi ima rak videz rdeče ali bele lise, lahko je tudi majhna razjeda ali izrastlina. Na spodnji ustnici se lahko pojavi krasta. V napredovani fazi raka pa je videti že globoko rano z nepravilno površino, dvignjenimi robovi in trdim dnom. Opazite lahko tudi pravcato izrastlino.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Najpogostejša mesta bolezni

Polovica ustnih rakov izbruhne na jeziku, še posebej na stranskih robovih in spodnji strani jezika, pa tudi na dnu ustne votline, dlesni, sluznici na zobnem grebenu, obrazni sluznici ali nebu. Dvakrat pogosteje zbolijo moški, posebej ogroženi pa so moški po 40. letu starosti.

Vzroki

Poznamo veliko dejavnikov, ki pripomorejo k nastanku in razvoju raka v ustni votlini: tobak v vsaki obliki; kajenje pipe povzroča raka ustnega dna, kajenje cigar raka neba, kajenje cigaret pa raka jezika. Uživanje alkohola povzroča predvsem raka na spodnji ustnici. Raka lahko povzroči tudi draženje sluznice zaradi poškodovanih ali gnilih zob, neprimernih plomb ali protetičnih izdelkov, in nenazadnje tudi slaba ustna higiena ter različni virusi. Raka zdravijo kirurško, običajno skupaj z obsevanjem in kemoterapijo, vendar je uspeh odvisen od tega, kako zgodaj je bila bolezen odkrita.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025