Koristno pa je tudi vedeti, kje je teh škodljivih mikroskopskih bitij največ. Vsekakor tam, kjer je velika pretočnost ljudi, in na predmetih, ki se jih veliko ljudi dotakne. Saj veste, en sam človek kihne in se nato z roko, s katero si je med kihanjem pokril usta, dotakne ogromno predmetov – kljuke vrat, nakupovalnega vozička, pipe v stranišču, stola, mize in jedilnika v restavraciji … Zdaj pa si predstavljajte, da je takih ljudi, ki kihajo in kašljajo, veliko, in dobili boste okvirno predstavo o tem, koliko bakterij, virusov in mikrobov je na predmetih, ki jih vsakodnevno srečujete v svojem življenju.
Roke si umivajte čim pogosteje in se izogibajte dotikanju obraza.
SKRBITE ZA HIGIENO
Naj vas zgornje vrstice ne prestrašijo preveč, saj je dejstvo, da ne morete svojega življenja preživeti zaviti v vato in se ne dotikati ničesar. Kot rečeno, ključna je higiena. Kadar veste, da ste se dotikali zgoraj navedenih predmetov, si torej temeljito umijte roke, skrbite pa tudi za to, da si bodo vestno umivali roke vaši otroci.
NE RAZKUŽUJTE PREPOGOSTO
Razkuževanje z dezinfekcijskimi sredstvi ni nujno in naj vam ne pride v navado, saj z njimi odstranite tudi dobre bakterije, je pa res, da občasno, če ni pri roki tekoče vode in mila, pride prav tudi steklenička z razkužilom. Bodite pozorni tudi na to, da se čim manj dotikate svojega obraza in ust. Ne glede na to, kolikokrat si umijete roke, so te hitro spet umazane in s tem, da si grizete nohte, se praskate po nosu ali si manete oči, boste to umazanijo hitreje spravili v svoje telo.
UMAZANI PREDMETI
Navadno pišemo o »nevarnih« mestih domačega doma, tokrat smo se osredotočili na bakterij polne predmete, ki jih srečujemo zunaj doma: držala na tekočih stopnicah, jedilniki v restavracijah, tipke v dvigalih, ročaji nakupovalnih vozičkov, kljuke na javnih straniščih, držala na avtobusih …