Na ljubljanski enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje danes poteka izobraževanje o interdisciplinarni celostni obravnavi tveganega in škodljivega pitja alkohola, ki je namenjeno zdravnikom specialistom splošne medicine, diplomiranim medicinskim sestram v referenčnih ambulantah ter diplomiranim medicinskim sestram v zdravstvenovzgojnih centrih in patronažnem zdravstvenem varstvu, v centrih za socialno delo in nevladnih organizacijah, kjer se srečujejo s problematiko tveganega in škodljivega pitja alkohola.
Na izobraževanju so med drugim predstavili podatke o razširjenosti tveganega in škodljivega pitja alkohola v Sloveniji in po posameznih regijah, pa tudi koncept interdisciplinarnega celostnega pristopa k obravnavi tveganega in škodljivega pitja alkohola.
Kot ugotavlja Maja Zorko z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, se slovenski odnos do alkohola prenaša iz roda v rod, za Slovenijo je značilen lahek dostop do alkohola, ta je prisoten v naši kulturi in običajih. Zorkova opozarja predvsem na nekritičen odnos do alkohola.
Med Slovenci v starosti od 25 do 64 let je bilo po podatkih iz leta 2012 dobrih 10 odstotkov takih, ki tvegano pijejo alkohol, 20 odstotkov pa takih, ki od alkohola abstinirajo. Kot ugotavljajo na inštitutu, je odstotek tistih, ki popolnoma abstinirajo od alkohola, v zadnjem letu narasel. Zmanjšal se je odstotek tveganih pivcev pri moških, pri ženskah pa ne.
Po deležu tistih, ki se mesečno opijajo enkrat do trikrat ali pogosteje, med regijami "vodi" Pomurska. Po podatkih iz lanskega leta je bilo odraslih v starosti med 25 in 64 let, ki se mesečno opijajo več kot enkrat, blizu 40 odstotkov.
Med osebami s tveganim pitjem alkohola se po podatkih inštituta najpogosteje znajdejo moški v starosti med 40 in 45 let s poklicno izobrazbo, z območja vzhodne Slovenije. Število tveganih pivcev od leta 2000 dalje upada v vseh starostnih skupinah, v starostni skupini 25-34 let pa od leta 2004 narašča. Med ženskami pa od leta 2008 dalje beležijo porast tveganih pivk, predvsem v starostni skupini 25-34 let, še kažejo podatki inštituta.
Opozarjajo tudi na povečevanje opijanja med mladimi. Več kot tretjina 15-letnikov je bila v življenju že vsaj dvakrat opitih. Dekleta se v deležu opitih predvsem po letu 2006 približujejo fantom.
Že julija letos objavljena raziskava o pitju alkohola študentov Univerze v Ljubljani je pokazala, da je v letu 2008-2009 alkohol pilo kar 87,3 odstotka študentov. Kar 61,4 odstotka se jih je opijalo, raziskava je zaznala tudi tvegano in škodljivo pitje alkohola pri 23,1 odstotka vprašanih. V raziskavi ugotovljene skupine z večjim tveganjem za tvegano in škodljivo pitje so bili moški študenti, kadilci in študenti z izkušnjami s prepovedanimi drogami.