Zaščita pred soncem

Ene svetlobo odbijajo, druge pa vpijajo, namažemo se tudi v oblačnem vremenu

Mare Koren
22. 7. 2023, 18.05
Deli članek:

Poletje, sonce ter visoke temperature nas kar vabijo na dopust in poležavanje na plaži. Sončni žarki so v teh dneh zelo nevarni, zato se jim nikar ne nastavljajte brez ustrezne zaščite. V nadaljevanju nam bo Laura Sardinšek, magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, ki na področju medicinske kozmetike in pomlajevalnih tretmajev deluje že dobrih deset let, predstavila, zakaj je zaščita pred soncem pomembna in katere izdelke za zaščito poznamo.

R.K.
Zavedati se moramo, da je uporaba zaščitnega izdelka obvezna tudi v oblačnih dneh, saj oblaki zadržijo le majhen del sončnih žarkov.

Ko gre za zaščito pred soncem, je pomembno izbrati ustrezne izdelke, ki nudijo učinkovito zaščito pred škodljivimi sončnimi žarki. Naj ponovimo, sonce oddaja dve vrsti ultravijoličastih (UV) žarkov – UVA- in UVB-žarke. UVA-žarki prodrejo najgloblje v kožo in so prisotni vse leto, tudi v oblačnih dneh. UVA-žarki povzročajo dolgoročne poškodbe kože, vključno s prezgodnjim staranjem, pojavom gub, izgubo elastičnosti kože, in prispevajo k razvoju kožnega raka. Na drugi strani pa so UVB-žarki najmočnejši med poletnimi meseci in so najpogostejši vzrok za nastanek sončnih opeklin ter so pomemben dejavnik pri razvoju kožnega raka. Da bi se izognili vsem tem neželenim učinkom UV-sevanja, moramo izbrati takšen izdelek za zaščito pred soncem, ki nas bo ščitil tako pred UVA- kot tudi UVB-žarki.

Katere izdelke za zaščito pred soncem poznamo?

Kreme za sončenje so ena najpriljubljenejših oblik zaščite pred soncem. Poznamo tudi losjone za sončenje, ki imajo lažjo teksturo kot kreme in se hitreje vpijejo, ter pršila za sončenje. Olja za sončenje uporabljajo predvsem tisti, ki želijo doseči lepo porjavelost kože – a ne pozabimo, da je vsaka zagorelost odraz poškodbe kože. Ti izdelki običajno vsebujejo določeno stopnjo zaščite pred soncem, vendar se zaradi svoje teksture hitreje obrišejo, zato jih je treba redno ponovno nanašati. Poleg zgoraj naštetih izdelkov pa ne smemo pozabiti na balzame za ustnice z zaščito pred soncem, saj so ustnice občutljiv del telesa, na katerega radi pozabimo.

Luka Švigelj
Laura Sardinšek, kozmetičarka

Kako prepoznamo izdelke za zaščito pred soncem?

Izdelke za zaščito pred soncem najpogosteje prepoznamo po embalaži, na kateri je vedno vidno označena oznaka SPF (najpogosteje 10, 15, 20, 25 ali 50). Oznaka SPF (Sun Protection Factor) oziroma zaščitni faktor je oznaka, ki meri sposobnost izdelka, da ščiti pred UVB-žarki. Izdelek za zaščito pred soncem z oznako SPF torej podaljšuje možnost izpostavljenosti soncu, brez pojava opeklin. Če denimo vaša koža brez zaščite postane rdeča že po petih minutah, vam izdelek za zaščito pred soncem s SPF-faktorjem 30 zagotavlja 150 minut zaščite (SPF 30 x 5 minut = 150 minut). Na embalaži najdemo tudi simbol »UVA v krogcu«, ki zagotavlja, da zaščita pred UVA-sevanjem dosega vsaj eno tretjino deklarirane zaščite UVB (SPF). Zasledimo pa lahko tudi druga označevanja zaščite pred UVA-sevanjem, kot so »Boots star system« in »PA (Protective grade of UVA)«.

Katere sestavine vsebujejo kreme za zaščito pred soncem?

Vsem izdelkom za zaščito kože pred soncem je skupno to, da vsebujejo zaščitne UV-filtre, ki nas ščitijo pred škodljivim delovanjem UVB- in UVA-žarkov. Razdelimo jih v dve skupini: kemične ali organske filtre in mineralne ali anorganske filtre. Oba tipa filtrov dokazano zmanjšata poškodbe na koži, ki jih povzroča sonce, ter tveganje za nastanek opeklin in kožnega raka. Glavna razlika pa je v načinu njunega delovanja: eni svetlobo odbijajo, drugi vpijajo.

Med kemične ali organske filtre uvrščamo oksibenzon, etilheksil salicilat ali oktil salicilat, etilheksil metoksicinamat in avobenzon. Te snovi delujejo tako, da UV-žarke pretvorijo v toploto in jo vpijajo v globlje plasti kože. Prednost krem s kemičnimi UV-filtri je v tem, da na koži ne puščajo belih sledi ter se lepo razmažejo in vpijejo v kožo. Po drugi strani pa povzročajo večjo verjetnost draženja kože, lahko so izvor preobčutljivosti oziroma alergijskih reakcij, saj z vstopom v kožo pridejo v stik z imunološko sestavo in tako izzovejo senzibilizacijo. Kemični filtri prav tako večinoma pokrivajo le UVB-sevanje.

Kreme za sončenje z mineralnimi filtri vsebujejo aktivne mineralne sestavine, kot sta titanov dioksid in cinkov oksid. Izdelki s temi sestavinami ustvarijo plast na površini kože in tako odbijajo škodljive UV-žarke, zato jih imenujemo tudi fizični blokatorji. Prednost takšnih UV-filtrov je zaščita tako pred UVA- kot tudi UVB-žarki. Primerni so za občutljivo kožo, netolerantno in k alergijam nagnjeno kožo ter so okolju prijazni. Njihova slabost je, da po nanosu na koži lahko puščajo belo sled, poleg tega jih je za dosego ustrezne zaščite pred soncem treba pogosto nanašati.

Profimedia
Kreme mora biti vedno dovolj.

Ali je pomembna tudi količina? 

Da koži zagotovimo ustrezno zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki, je pomembno nanesti zadostno količino izdelka za zaščito pred soncem. Če želimo doseči zaščitni faktor, ki je naveden na embalaži izdelka, je treba nanesti dva miligrama izdelka na en kvadratni centimeter kože. Za lažjo predstavo, za področje obraza in vratu potrebujemo pol čajne žličke kreme oziroma dva prsta kreme – to pomeni, da na iztegnjen kazalec in sredinec po dolžini iztisnemo kremo v ravni črti. To je količina, ki jo je treba nanesti na obraz in vrat. Zavedati se moramo, da je uporaba zaščitnega izdelka obvezna tudi v oblačnih dneh, saj oblaki zadržijo le majhen del sončnih žarkov. Poleg tega ne pozabite na nanašanje zaščitnega izdelka na vsaki dve uri.