Zanimivosti

Panvita s tradicionalnim dnevom koruze

Oglasno sporočilo
14. 10. 2022, 08.00
Posodobljeno: 21. 10. 2022, 08.45
Deli članek:

Vodilna slovenska proizvajalka varne in kakovostne hrane, Skupina Panvita, skupaj s partnerji predstavlja žetev koruze. Ob tem so naredili tudi pregled trenutnega stanja na trgu in letine. Branko Virag, član uprave Skupine Panvita, je povedal, da je kmetijski sektor močno občutil posledice letošnje hude suše kljub hitremu prilagajanju.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Letošnja žetev, ki traja od začetka septembra pa do konca meseca oktobra, zaradi vremenskih razmer po Panvitinih ocenah ne bo izpolnila niti kakovostnih niti količinskih pričakovanj. Koruza je namreč med prvimi poljščinami, ki so prizadete zaradi suše. »Zavedati se moramo, da se sušna odboja dogajajo čez celotno leto. Preteklo zimo ni bilo dovolj snega. Trend suhih mesecev se je nadaljeval v pomlad. Vrh smo dosegli poleti, ko smo bili priča neverjetnim vremenskim pogojem. Ob prihodu padavin pa tla niso bila sposobna sprejeti vode, saj so bila tako presušena,« je vremensko stanje opisal Virag. Dodaja pa, da je investicija v namakalna sistema, ki jo je Skupina Panvita realizirala pred nekaj leti, pripomogla k povečanju pridelka.

O trenutnih razmerah na svetu in trgu je Virag povedal: »Menim, da se je v tem času jasno pokazal pravi pomen samooskrbe in prehranske varnosti. Naše podjetje ni izoliran primer, na katerega ne bi svetovno dogajanje vplivalo, na podražitve nikakor nismo imuni. Zato pričakujemo, da se na ravni države z vso resnostjo čimprej naslovi problem ter sprejme odločitev, po kateri poti želimo kot država iti naprej. Če želimo nadaljevati v smeri večje samooskrbe in prehranske varnosti, morajo temu slediti tudi ukrepi.« V Panviti zagotavljajo, da bo vsa koruza – pridelana na njihovih njivah in odkupljena – ostala v Sloveniji.

Skupina Panvita je največji pridelovalec koruze pri nas. Na nekaj več kot 1200 hektarjih pridelajo okoli 15 tisoč ton pridelka, ki ga v večini predelajo v živalsko krmo. Poleg tega so tudi eden največjih odkupovalcev koruze, od lokalnih kmetov namreč letno odkupijo okoli 15 tisoč ton pridelka.