Zagotovo ste že videli v kakšni televizijski nadaljevanki, ali pa slišali, morda celo preizkusili nasvet, da se ’polulate’ na mesto, kjer vas je ožgala meduza, saj da to pomaga pri neprijetni bolečini in rdečini? Strokovnjaki so razkrili, ali ta trik res pomaga. Hrvaški zavod za urgentno medicino je za faktograf.hr pojasnil, da v strokovni literaturi ni dokazov za trditev, da urin deluje na lajšanje simptomov v primeru stika z meduzami. »Dotik nekaterih vrst meduz je popolnoma neškodljiv, nekatere vrste pa imajo lovke s svetlečimi celicami, ki izločajo strupene vsebine. Stik s takšno meduzo na koži povzroči rdečico in izpuščaj, bolečino, pekoč občutek in oteklino, resnost simptomov pa je odvisna od tega, kateri del telesa in kolikšna telesna površina je prizadeta. Vnetna reakcija je običajno omejena na področje kože, ki je bilo v stiku z meduzo,« so pojasnili.
Kako ukrepati, če imamo bližnje srečanje z meduzo?
Prva pomoč pri stiku z meduzo je temeljito izpiranje poškodbe z morsko vodo, preostale pekoče celice pa onesposobimo z izpiranjem z kisom ali alkoholom. Nato čim prej odstranimo pritrjene lovke s pinceto ali pa jim pobrišemo s kože z brisačo ali drugo krpo, kožo lahko tudi postrgamo s suhim peskom ali pa oljem za sončenje. Nato na poškodovano mesto nanesemo pomirjajočo kremo in uporabimo hladne obkladke za lajšanje bolečin, so zapisali in dodali, da se je v primeru hudih splošnih reakcij treba obrniti na najbližjo zdravstveno ustanovo. V redkih primerih lahko stik z meduzami namreč povzroči hujše splošne reakcije. V takšnih primerih, kot tudi v primeru stika z večjim številom meduz in stiku z meduzami v predelu oči, obraza, ust ali genitalij, se je treba obrniti na najbližjo zdravstveno ustanovo.
Urin nima vedno enake kemične sestave
Znanstvenica s havajske univerze Christie Wilcox, ki je sodelovala v dveh raziskavah o učinkovitosti metod zdravljenja stikov z meduzami, je za revijo Hakai pojasnila, da na mestu stika z meduzo nima smisla urinirati. »Urin bo v najboljšem primeru deloval nevtralno in le razširil lovke.« Opozorila pa je tudi, da urin nima vedno enake kemične sestave. Glede na različne dejavnike, na primer, ali je oseba dehidrirana in kaj je ta dan jedla, lahko urin vsebuje tudi snovi, ki lahko bolečino na mestu stika še povečajo. Skratka, kot navaja hrvaški zavod za urgentno medicino, v strokovni literaturi »ni dokazov za trditev, da urin deluje na lajšanje simptomov v primeru stika z meduzami«, medtem ko strokovnjaki pojasnjujejo, da se zaradi neskladne kemične sestave urina stanje lahko poslabša in da je navedba, da bi v primeru stika z meduzo uriniranje na tem mestu lahko pomagalo pri lajšanju bolečin, neresnična.