Zanimivosti

Skrivnostna žena Leeja Harveyja Oswalda

2. 6. 2022, 16.00
Deli članek:

Čeprav je Marina Oswald Porter po atentatu na Johna F. Kennedyja leta 1963 pričala proti Leeju Harveyju Oswaldu, je mnenje pozneje spremenila.

PROFIMEDIA
Oswald

Marina Oswald Porter se je z Leejem Harveyjem Oswaldom poročila leta 1961 v Sovjetski zvezi. Dve leti pozneje, le nekaj tednov po rojstvu njenega drugega otroka, je njen soprog ustrelil ameriškega predsednika.

Po atentatu se je znašla v središču nevihte. In čeprav je pričala pred kongresom, je pozneje podvomila o soprogovi krivdi. Sčasoma se je spet poročila in se preselila v predmestje Dallasa. Po poroki je prevzela priimek soproga Kennetha Porterja.

Spoznala sta se na plesu

Rojena kot Marina Nikolajevna Prusakova 17. julija 1941 se je kot najstnica leta 1957 preselila v Minsk. Svojega bodočega moža je spoznala marca 1961 na plesu. Lee Harvey Oswald je bil ameriški marinec, ki je prebegnil v Sovjetsko unijo, tako močna je bila njegova vera v komunizem. Poročila sta se šest tednov pozneje.

Februarja 1962 je rodila hčerko June. Štiri mesece pozneje se je mlada družina preselila v Združene države Amerike, in sicer v Froth Worth v Teksasu. Marina je kmalu spoznala, da ima njen mož tudi temnejšo plat.

PROFIMEDIA
Oswald

Pretresljivo priznanje

Aprila 1963 ji je priznal, da je poskušal ubiti generalmajorja Edwina Walkerja, velikega nasprotnika komunizma in zagovornika belske prevlade. To je razkrila tudi na pričanju pred kongresom. Ko je Oswaldu očitala, od kod mu pravica, da nekomu vzame življenje, naj bi ji zabrusil, ali bi bila enakega mnenja, če bi šlo za Adolfa Hitlerja. Skratka, če ne poznaš Walkerja, kako ga lahko zagovarjaš?

Še isti mesec so se Oswaldovi preselili v New Orleans, od tam pa v Dallas. 20. oktobra je rodila drugo hčerko, pet tednov pozneje pa je odjeknil tisti strel.

Vsi dokazi so kazali nanj

22. novembra 1963 se je Lee Harvey Oswald na delo v skladišču šolske knjižnice v Dallasu odpravil z orožjem. Ob pol enih popoldne je odjeknil strel, John F. Kennedy pa se je sesedel v svoji limuzini. Ta je pohitela proti bolnišnici.

Policisti so pri oknu 6. nadstropja našli tri naboje. Tam je bila tudi puška. Le nekaj minut po streljanju so priče opazila Oswalda, ki je zapustil ta prostor. V svojem stanovanju je pograbil revolver, s katerim je uro po streljanju ustrelil policista, ki je pristopil k njemu. Nato je zbežal. Skril se je v kinu, a so ga hitro opazili. Po nekaj malega prerivanja so ga policisti le aretirali.

Vsi dokazi so kazali na Oswalda. Na puški so bili njegovi prstni odtisi, videle so ga priče, imel je lažne dokumente, ki so se ujemali z imenom, na katerega je bilo registrirano orožje, poslano v njegov poštni predal.

Policisti so ga zaslišali, a sojenja ni bilo, saj ga je dva dni pozneje pokončal Jack Ruby.

PROFIMEDIA
Oswald

Sodelovala v preiskavi

Preiskovalci so hitro ugotovili, da je Oswaldova žena rojena v Sovjetski zvezi. Zagrozili so ji z deportacijo, če ne bi sodelovala v preiskavi. Veliko jim ni imela povedati, je pa povedala dovolj, da so preiskovalci zaključili, da je Oswald deloval sam.

Dvaindvajsetletna Marina je tako ostala sama z dvema majhnima otrokoma. Javnost je bila usmiljena. Dobila je za 70.000 dolarjev prostovoljnih prispevkov in ponudbo, da študira na Univerzi v Michiganu. Vpisala se je leta 1965, a ji vsi niso bili naklonjeni. Istega leta se je poročila z mizarjem Kennethom Porterjem in se preselila v Richardson v Teksasu.

Leta 1977 je objavila knjigo o svojem prvem zakonu.

Peče jo vest

In čeprav je sprva menila drugače, je skozi leta sprevidela, da je bila zaslišana tako, da je lahko Leeja prikazala zgolj kot krivega. To, da ni imel prave priložnosti, še vedno bremeni njeno vest, je dejala v intervjuju iz leta 1988. Manj kot desetletje pozneje je že bila prepričana, da ni bil on tisti, ki je pritisnil na sprožilec. »Ne pravim, da je Lee nedolžen, da ni vedel za zaroto ali bil del nje. Pravim le, da morda le ni kriv umora. Mislim, da so ga ubili, da bi bil tiho,« je dejala v nekem intervjuju. Nato pa je leta 1996 povedala: »V času atentata na velikega predsednika, ki sem ga oboževala, so me zavedli 'dokazi', ki mi jih je predstavila oblast, zato sem pripomogla k obsodbi Leeja Harveyja Oswalda kot atentatorja. A na podlagi novih informacij sem prepričana, da je bil obveščevalec Zveznega preiskovalnega urada (FBI) in da ni ubil predsednika Kennedyja

Vdova Leeja Harveyja Oswalda je na ameriško vlado naslovila prošnjo, naj iz gradiva, povezanega z atentatom, umakne oznako »strogo zaupno«. Na odgovor še čaka. Treba pa je omeniti, da Marina ni nikdar uradno preklicala svojega prvotnega pričanja.

PROFIMEDIA
Tik pred atentatom