Konec januarja so astronomi odkrili dotlej še neznan asteroid, ki so za označili s kratico "2022 AE1". Ko so ga začeli preučevati in preračunavati njegovo pot, so z grozo ugotovili, da izračuni kažejo, da utegne trčiti z Zemljo. To je bil edini takšen znani asteroid, zato so ga astronomi takoj uvrstili na Torinsko lestvico s stopnjo 1.
Torinska lestvica kaže stopnjo ogroženosti, ki jo neko nebesno telo predstavlja za naš planet. Lestvica ima stopnje od 0 do 10, pri čemer ničla označuje nenevarne objekte, ki zagotovo ne bodo trčili z Zemljo, stopnja 10 pa pomeni, da bo do trčenja 100-odstotno prišlo.
Vsi doslej znani asteroidi imajo trenutno na torinski lestvici stopnjo 0 in ne predstavljajo nevarnosti. Ko so astronomi preračunavali tirnico asteroida, je ta pokazala, da utegne 2022 AE1 trčiti z Zemljo 2. ali 3. julija prihodnje leto. Še bolj zaskrbljujoče pa je bilo, da se je na podlagi prvih sedmih dni opazovanj verjetnost udarca povečala.
Povzročil bi škodo primerljivo z meteoritom iz Tunguske
Asteroid 2022 AE1 je asteroid tipa Apollo. Njegov premer je ocenjen na 70 m, kar je več kot trikrat več od asteroida, ki je razpadel nad Čeljabinskom v Rusiji februarja leta 2013. Asteroid pa je približno enake velikosti kot vesoljska skala, ki je leta 1908 povzročila dogodek v ruski Tunguski, ki velja za najmočnejšo eksplozijo z znani zgodovini. Meteorit, ki je eksplodiral približno 10 km nad površjem Zemlje, je takrat podrl približno 80 milijonov dreves na območju, velikem kot Gorenjska, na srečo pa ni terjal življenj, ker se je to zgodilo nad pretežno nenaseljenem območju v Sibiriji.
Zgodbo o dogodku si lahko ogledate tukaj
Dramatičen "teden v temi" in "zasuk"
Po nekaj dnevih opazovanja in napetosti je sledil še dramatičen teden "v temi", ko zaradi svetlobe polne lune astronomi niso mogli spremljati poti asteroida. Potem pa, ko je teden minil, so nova opazovanja pokazala dramatično spremembo. Novi izračuni tirnice asteroida so pokazali, da je verjetnost trčenja manjša in dodatna opazovanja so to verjetnost še zmanjšala. Trenutno je tako asteroidu 2022 AE1 dodeljena stopnja nič, kar pomeni, da za Zemljo ne predstavlja več nevarnosti. Popravili so tudi dan najbližjega srečanja z Zemljo in sicer z 2. na 5. julij 2023.