Odnos do dobrin

Kako zaobiti višje cene in zmanjšati stroške?

Mare Koren
9. 2. 2022, 15.38
Deli članek:

Višanje stroškov električne energije in ogrevanja spremljajo tudi podražitve hrane. Da bi občutne podražitve kar najbolje prebrodili, je morda dobro vedeti, kako spremeniti odnos do hrane in nakupovanja.

Dreamstime
Manjše gramaže nas lahko hitro zavedejo in posledično odštejemo več za manj. Pri vnaprej pakiranih izdelkih preverite ceno na kilogram oziroma na liter in primerjajte.

Hrana se je od začetka epidemičnih razmer do danes precej podražila, a trgovci kljub vsemu podražitvam še ne napovedujejo konca. Na vrsti so že nove, ne samo hrane, temveč tudi električne energije, bančnega poslovanja in še bi lahko naštevali. To zmanjšuje kupno moč potrošnika, a je na drugi strani tudi priložnost, da začnemo preudarno ravnati z dobrinami. 

Po nakupih z nakupovalnim seznamom

Razmere v času pandemije so nas prisilile k bolj premišljenemu nakupovanju. Nakupovali smo manj, a so bili nakupi večji. Prav tako smo se naučili ali pa obnovili vedenje o tem, kako eno sestavino uporabiti za različne jedi, iz presežkov hrane pa ustvariti nove jedi, tako da jih v celoti izkoristimo in zmanjšamo količino odpadne hrane. A kljub vsemu se od leta 2014, ko smo začeli spremljati količino odpadne hrane, ta količina vsako leto povečuje. Torej velja krepiti ozaveščenost o tem. Z načrtovanjem obrokov in kupovanjem le tistih sestavin, ki jih potrebujete zanje, ne boste le prihranili, temveč boste lažje vzdrževali zdrave prehranske navade. Po večje nakupe prehrambnih izdelkov se odpravite z nakupovalnim seznamom. Ne dovolite, da vas premami impulzivno nakupovanje, zgolj zato, ker je nekaj naprodaj na znižani ceni ali pa ima oznako »samo danes«. Skrbno sestavljen nakupovalni seznam bo tudi osnova za načrtovanje prihodnjih obrokov. V trgovino se prav tako nikoli ne odpravite lačni, sicer boste domov prinesli tudi stvari, ki jih v resnici ne potrebujete.

Arhiv
Predpakirano meso je praviloma dražje kot tisto, ki ga kupimo pri mesarju, saj je v ceno všteta tudi embalaža. Tako meso je tudi skoraj zagotovo starejše.

Akcijske ponudbe in deklaracija

Preden se odpravite po nakupih, spremljajte akcijske ponudbe različnih trgovcev in se na koncu odločite za tistega, ki ponuja največ dobrin, ki jih potrebujete, po primerni ceni. Denarnica vam bo hvaležna, če boste primerjali cene posameznih vrst izdelkov. Akcijske ponudbe preglejte že doma, a se nikakor ne podajajte na »lov za akcijami« po različnih trgovinah naenkrat, saj boste tako porabili več časa in goriva. Kljub vsemu naj ne bo edino vodilo cena, saj ta ni zmeraj odraz kakovosti. Vedno preverite tudi deklaracijo na izdelku. 

Izognite se trikom

Ste opazili, da so najosnovnejša živila po navadi nameščena dlje od vhoda v trgovino in se morate do njih sprehoditi čez ves trgovinski prostor? To nas vodi tudi do nakupa izdelkov, ki jih sicer ne potrebujemo oziroma jih nismo nameravali kupiti. Sadje in zelenjava sta običajno tik ob vhodu. Veste, zakaj? Ker na začetku kupujemo bolj zdrave izdelke, kasneje, ko se v trgovini že nekoliko »sprostimo«, pa smo bolj dovzetni na sladkarije in slane prigrizke, ki jih kupimo navadno zato, da se pocrkljamo. Uspešna zvijača so nedvomno tudi stojala pred blagajno, na katerih so čokoladice in druge sladkarije. To je predvsem »vaba« za starše z otroki, ki si na koncu, ker so bili med sprehodom po trgovini »pridni«, zagotovo zaslužijo nagrado. Ali je to res prava nagrada?