Zanimivosti

NEVERJETNO: Kaj vse s(m)o počeli, da bi bili lepi

kl
21. 1. 2022, 12.08
Posodobljeno: 21. 1. 2022, 12.43
Deli članek:

Podgane v lasuljah, napolitanke z arzenom, izpiranje ust z urinom ... Ljudje so se vedno zelo potrudili, da bi ustrezali lepotnim standardom svojega časa

Wikipedia
Tudi Mona Lisa nima poudarjenih ustnic, čeprav je postala znana zaradi nasmeha.

Danes je svetovna lepotna industrija vredna 532 milijard dolarjev in zdi se, da povpraševanje po stvareh za izboljšanje našega videza še nikoli ni bilo večje. Toda človekova želja, da izgledal kar najbolje, je stara toliko kot človeštov samo in ljudje so se vedno zelo potrudili, da bi ustrezali lepotnim standardom tistega časa. In nekateri se nam danes zdijo vsaj "zelo čudni".

TikToker Zachary Margolis je zbral nekaj najbolj zbujajočih, nejasnih, pretiranih in navadno nevarnih zgodovinskih lepotnih trendov, ki jih je delil v seriji viralnih videoposnetkov.

Bored Panda
Stari Grki so častili zraščene obrvi

V starodavni Grčiji so zraščene obrvi veljale za znak čistosti in inteligence. Idealno je bilo imeti obrvi, ki so se zlile na sredini. Zato so si jih nekatere ženske temnile s pudrom, druge pa so nosile lažne obrvi iz kozje dlake.

Bored Panda
Urin v resnici vsebuje belilo - ureo

Da bi si pobelili zobe, so si Rimljani izpirali usta z urinom. Za najboljšega je veljal urin iz Portugalske. V tem je sicer nekaj resnice, saj urin vsebuje spojino "ureo" (ki je dobila ime po tej tekočini), ki v resnici deluje belilno. Danes jo dodajajo nekaterim zobnim pastam, vendar je ne pridobivajo več iz urina.

V 15. stoletju so Italijanke želele imeti tanke ustnice, ki bi jih bilo komaj videti. Zato na skoraj nobeni od slik iz tistega obdobja ženske nimajo poudarjenih ustnic, kaj šele naličenih. Tudi slavna Mona Lisa ne.

Bored Panda
Črni zobje so veljali za lepe

V japonskem obdobju Edo (med 1603 in 1857) so bili počrnjeni zobje priljubljeni med aristokrati in poročenimi ženskami. Črni zobje so veljali za znak lepote in praksa je pomagala ohraniti zobe do starosti. Leta 1870 je japonska vlada to prakso prepovedala.

Bored Panda
Visoke lasulje, moderne v 18. stoletju

V 18. stoletju, pred izumom laka za lase, so ženske za oblikovanje lasulj uporabljale mast. Da, mast. Ena od slabosti tega je bila, da so lasulje dobesedno postale podganja gnezda. Včasih so podgane živele v lasulji več tednov, ženske pa so morale spati s kletkami okoli glave, da podgane niso mogle v lasuljo.

Bored Panda
Napolitanke z arzenikom

V 19. stoletju so mnoge ženske jedle smrtonosne napolitanke z arzenikom, da bi pobelile in izenačile odtenek svoje polti. Posledice te lepotne "diete" so bile rak, plešavost, epilepsija, .... Še leta 1902 ste lahko dejansko kupili arzenikove rezine v trgovini.

Bored Panda
Trepalnice so vstavljali z iglo neposredno v veke. Brez anestezije

V  19. stoletju je bila v modi tudi "saditev" trepalnic. Specialist (danes bi mu rekli estetski kirurg) je dlake z iglo vsadil neposredno v veko. Ob tem velja povedati, da v tistem času še niso poznali anestezije.

Bored Panda
Rentgenski aparat so uporabljali za lepši videz

Kmalu po izumu rentgenskega aparata so ga ljudje uporabljali za zdravljenje aken, ekcemov in odstranjevanje dlak. Nekateri neželeni učinki, ki so se pri tem pojavili so vključevali atrofijo kože ali mišic, razne razjede in celo raka.