Zanimivosti

ODBITO: Televizijski ekran "za polizat"

kl
27. 12. 2021, 16.15
Posodobljeno: 27. 12. 2021, 19.37
Deli članek:

Japonski inženir je iznašel televizijski ekran, ki vam lahko postreže z različnimi okus. Samo polizati ga morate.

Oddity Central
TTTV - bi ga imeli doma?

Mlado dekle stoji pred televizijskim zaslonom. "Kaj bi rada jedla?" jo vpraša televizor, ko prepozna njen glas. "Rada bi sladko čokolado," reče dekle. "Ok, sladka čokolada," odgovori televizor in poškropi ekran s tekočino, ki jo ima v posebnih šobah nad zaslonom. Dekle se skloni in tekočino poliže z ekrana. "Dobro je. Res ima okus po sladki mlečni čokoladi," zadovoljno reče.

Okusi, ki povezujejo ljudi

Ne gre za "odštekano" reklamo ali prizor iz znanstveno fantastične komedije, pač pa za resnični izdelek. TTTV oz "Taste the TV" ("Okusi televizijo") je iznašel Homei Miyashita, profesor na prestižni japonski univerzi Meiji. Nenavadna naprava ima poleg televizijskega zaslona 10 posodic z različnimi spojinami, katerih kombinacija naj bi uporabniku pričarala okus določene jedi. Ko si uporabnik zaželi nekega okusa, ga naprava sestavi in poškropi po foliji, ki je napeta čez ekran.

Profimedia
Sintetizator okusa pričara vse možne okuse s kombinacijo petih osnovnih

Profesor Miyashita je prepričan, da bi ta tehnologija lahko povezala ljudi na različnih koncih sveta. "Moj cilj pri ustvarjanju TTTV-ja je bil, da omogočim ljudem, da dobijo izkušnjo, enako tisti, ko jedo v neki restavraciji na drugem koncu sveta, pa čeprav so doma," je povedal za Reuters. Televizor z okusom pa ni edina "okuševalna naprava". S skupino študentov je Miyashita izdelal še druge, ki so povezane z okusom, na primer vilice, ki okus jedi obogatijo, ali  sintetizator okusov z geli iz petih osnovnih okusov (sladko, slano, kislo, grenko in umami), ki lahko pričara katerikoli okus, če jo seveda poližete.

Za gledanje kuharskih oddaj in učenje kuharjev na daljavo

Prototip TTTV-ja je izdelal že lani, zdaj pa je naprava pripravljena za komercialno uporabo. V prodaji bi stala okoli 850 evrov. Njeno uporabnost pa profesor Miyashita vidi predvsem v učenju kuharjev in somelierjev na daljavo in pri gledanju zabavnih in resničnostnih šovov, povezanih s kuhanjem. Upa tudi, da bo v prihodnosti zaživela tudi platforma, s katere si bodo ljudje lahko "nalagali" okuse podobno, kot si sedaj lahko glasbo.