Zanimivosti

Pentagon preizkuša tehnologijo, s katero bi videl v prihodnost

kl
8. 12. 2021, 16.30
Deli članek:

Gre za poskuse, s katerimi želijo ZDA dominirati v svetu informacij, je priznal ameriški general. Kaj, če umetna inteligenca to zlorabi za svoje namene?

US Air Force
Ameriška vojska želi z umetno inteligenco videti v prihodnost

Če ste pomislili na v tekočino potopljene "Vidce", ki lahko vidijo v prihodnost, kot so jih uporabljali v filmu "Posebno poročilo" ("Minority Report"; 2002), ne gre za nič takega. Prav tako niso vključeni astrologi ali vedeževalci, čeprav je ameriška vojska tudi z njimi že delali poskuse. Zdaj so se odločili za združitev satelitskega vohunjenja, interneta in umetne inteligence, je pojasnil komandant Severnega poveljstva general Glen VanHerck.

Če bodo vohunski stateliti na primer opazili, da je v nekem pristanišču zasidrana jedrska podmornica in zaznali aktivnosti v zvezi z njo, bo umetna inteligenca na podlagi te aktivnosti lahko sprožila alarm, če bo opazila, da so dogajanja takšna, da namigujejo, da bi podmornica v bližnji prihodnosti lahko izplula. In prav čas je pri tem ključnega pomena. Umetna inteligenca bo namreč operirala s podatki v realnem času in reagirala v nekaj sekundah, medtem ko so človeški opazovalci za takšne ocene včasih potrebovali po več ur ali celo dni.

media.defense.org
General Glen VanHerck

V prihodnost bi lahko videli za nekaj dni

Določene zadeve, ki so zanimive z vidika vojaške aktivnosti, bi tako lahko z veliko gotovostjo predvideli za nekaj dni v naprej in tako "videli v prihodnost". S tem pa bi pridobili čas za odločitev, kako naj se na takšne aktivnosti odzivajo, pravi general VanHerck. Omogoča pa tudi "možnosti" za odločitev civilne vlade, še dodaja. Čeprav ni pojasnil, kaj je imel s tem v mislih, pa nekateri domnevajo, da gre za primere, ko se vlada odloča, ali naj na nekaj odgovori s silo ali z diplomacijo.

Serijo poskusov imenujejo GIDE, kar je kratica za "Global Information Dominance Experiments" ("Poksusi globalne informacijske dominance"). "Pri tem bomo uporabili različne senzorje, ki jih imamo na voljo. Ne le vojaških, pač pa tudi komercialne in druge vire informacij. In z uporabo umetne inteligence in strojnega učenja bomo lahko ocenili na primer ali gre zaradi povečanega števila avtomobilov na parkirišču, ki nas zanima, za grožnjo ali ne," je razložil general. In prav čas je pri takšnih ocenah bistvenega pomena.

General je sicer poudaril, da umetna inteligenca ne bo sprejemala nikakršnih odločitev. Te bodo še vedno ostale v rokah človeka. Vseeno pa je morda na mestu vprašanje: "Kako dolgo?" 

In kaj če umetna inteligenca začne manipulirati podatke zato, da bi jih uporabila za lastno korist?

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij