Zanimivosti

Nas bodo covida rešile lame?

kl
24. 9. 2021, 15.15
Deli članek:

Mogoče bomo s pomočjo južnoameriških "kamel" razvili nosno pršilo, ki bo tako zdravilo kot preprečevalo okužbo s Covidom. Obeti so menda dobri.

Pixabay
Lamin imunski sistem bo morda pomagal našemu

Nova terapija za Covid, ki ima nadvse zanimivo ime "Fifi", po lami iz katere so pridobili učinkovino, utegne biti prelomna v boju proti pandemiji, saj kaže "pomemben potencial" pri prvih poskusih. Gre za zdravljenje s pomočjo "nanoteles", majhnih, bolj enostavnih verzij protiteles, ki jih ustvarjajo lame, alpake, gvanaki in kamele kot naravni odgovor na okužbo.

Ko bo terapija preizkušena tudi na ljudeh, pravijo znanstveniki, jo bo mogoče izvajati kot preprosto pršilo za nos, ki bo ne le zdravilo okužbo, pač pa delovalo tudi preventivno, torej bo okužbo preprečevalo.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Trenutno zdravilo preizkušajo v Inštitutu Rosalind Franklin v britanskem Oxfordshireu na glodalcih. In kot je povedal profesor James Naismith, so živali, ki so jih zdravili s tem zdravilom, ozdravele v šestih dneh. Iz angleškega Javnega zdravstva so ob seznanitvi z rezultati dejali, da gre za snov, ki je med najbolj učinkovitimi nevtralizatorji virusa Sars-Cov-2, kar so jih kdaj preizkusili.

Nanotelesa se namreč "prilepijo" na virus in ga na nek način "označijo", tako da ga lahko ostali dejavniki imunskega sistema lažje najdejo in uničijo.

Profesorica Sheena Cruickshank, imunologinja iz Univerze v Manchesterju je malo bolj zadržana, ker meni, da bodo potrebne dodatne raziskave, ki bodo ugotovile učinkovitost in varnost uporabe: "Kljub temu pa je obetavno, da bi bilo takšno zdravilo relativno poceni in enostavno za uporabo."
Dodaja še, da bo Covid-19 na žalost naš spremljevalec še nekaj časa, tako da bo potrebno več zdravil. Prav zdravila bodo po mnenju dr. Naismitha zelo pomembna v prihodnosti. "Čeprav so cepiva uspešna, vsepovsod cepljenje ne poteka enako hitro, poleg tega pa se lahko pojavijo nove variante, proti katerim cepiva ne bodo tako učinkovita," pravi.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025